چهارشنبه 16 آذر 1401
خانه / استان ها / زنگان / غار گلجیک

غار گلجیک

غار گلجیک

گلجیک ، نام روستایی است در استان زنجان که دورافتاده و بسیار زیباست و هنوز بافت روستایی و کهن خود را نگه داشته است . در نزدیکی این روستا ، یک غار هست که آن را به نام همین روستا میخوانند . هم راه با یکی از دوستان ورزش کار و سنگ نورد زنجانی به نام آقای بهنام رزّاقی ، از زنجان ، راهی این غار میشویم . حدود کم تر از یک ساعت ، راه را با خودرو میپیماییم تا به جایی میرسیم که دیگر باید خودرو را نگه داشت و پیاده به سمت غار رفت . توجّه داشته باشید نشانی این غار ، هیچ مشخّصه ای ندارد و حتماً آن را با یک راهنمای مجرّب بپیمایید . میزان پیاده روی مان تا دهانه ی غار ، حدود 40 دقیقه است ؛ یک کوهپیمایی سبک و دلچسب در یکی از جاهای ناشناخته ی استان زنجان . سرانجام به دهانه ی غار میرسیم . یک دهانه ی کوچک که هرگز به ذهن ، متبادر نمیسازد که درونش ، چه خبر است و چه چیزی در انتظار ماست . هارنس ها را به بدن ، محکم کرده ؛ کلاه های غار را بر سر گذاشته ؛ چراغ های پیشانی را بسته و آماده و مجهّز به درون غار میرویم . دهانه ی خوبی دارد و به آسانی میتوان واردش شد . سپس حدود 50 متر را باید سینه خیز پیمود تا به فرودگاه نخست برسیم . با کمک آقابهنام ، فرود ساده و خوبی ، انجام میدهم . فرودگاه دوم نیز در انتظار ماست که آن را با احتیاط و آرامش و البتّه با بهره گیری از ابزاری فنّی که آقابهنام به هم راه خویش آورده ، انجام میدهم . پس از این فرودگاه ، سالن بزرگ غار ، آشکار میشود . سالن بزرگی که سقف بلندی دارد . درازای سالن ، زیاد نیست و اگر بخواهید همه ی آن را بگردید و عکس و فیلم بگیرید ، بیش تر از نیم ساعت زمان تان را نخواهد گرفت . به گفته ی آقابهنام ، این غار ، خفّاش هم دارد . گشت مان در غار به پایان میرسد و آماده میشویم برای بالاروی از دو فرودگاهی که پایین آمده بودیم . اگرچه پایین آمدنم ، بسیار آسان بود ولی بالارفتن ، کار بسیار دشواریست . اگر کمک های جانانه ی آقابهنام و ابزار فنّی پرکاربرد وی نبود ، من هرگز نمیتوانستم از این دو فرودگاه ، بالا بیایم . کار بسیار سختی بود ولی شد و انجامش دادم .

غار گلجیک

آغاز راه کوهپیمایی

غار گلجیک

سالن ورودی غار

نقطه ی اوج این غارگردی ، همین فرود و بالاروی آن بود . کوهپیمایی اش هم بسیار چسبید . خیلی وقت بود کوه گردی نداشتم .

غار گلجیک

بخشی از دیواره ی سالن غار

غار گلجیک

آقابهنام رزّاقی

غار گلجیک

من پس از بیرون آمدن از غار

درباره ی اشکان هاشمی

اشکان هاشمی هستم ملقّب به مرد همیشه در سفر ؛ زاده ی 6 اردیبهشت 1362 ؛ دل داده ی ایران و تاریخ و طبیعت بی مانندش . سفر رو به صورت رسمی و ثبت شده از 14 اردیبهشت 1385 با سفری دلچسب به استان آذرآبادگان باختری ، آغاز کردم

مطلب پیشنهادی

استان البرز

استان البرز

استان البرز در سفر استانی دیگری ، این بار یک هفته را در استان کوچک …

3 دیدگاه

 1. سلام و خسته نباشید
  ببخشید بدون تجهیزات امکان ورود به غار وجود نداره؟
  من خیلی دوست دارم چنین غار هایی رو برم و دنبال هیجان هستم کلا

  • علیرضا هاشمی

   درود بر شما . آره حتما حتما باید با تجهیزات برید . غاریست خطرناک

   • آقای هاشمی اولا شاید باورتون نشه ولی این غار تو زمینهای روستای ما قرار داره و حتی ورودیشم از سمت روستای نا (حاج کندی هستش)نمیدونم چرا میگن غار گلجیک و دوما چقد انسانهای احمقی پیدا میشن که اینطور چرندیاتی رو سر در غار و حتی داخل غار مینویسن واقعا باید افسوس خورد واس یادگاری نوشنتناشون!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.