سه‌شنبه 28 فروردین 1403
خانه / کوه ها / گیلان جان

گیلان جان

اگرچه هنوز نوبت به سفر استانگردی استان گیلان نرسیده ولی بر پایه ی رسم کهنم ، سالی دو بار در دو سفر دو روزه به این استان و دیدنی هایش ، سرکی میزنم . در این سفر نیز به سوی اقامتگاه سنّتی گالش کولام که برای دوستان عزیزتر از جانم ، حدیثه ، سمیّه ، مقداد ، میثم و اسفندیار مرادیست ، میروم . این اقامتگاه زیبا در روستای کندلات از پیوست های شهرستان رودبار ، قرار دارد . سپاس خدا ، کار دوستانم ، بسیار رونق پیدا کرده و قطعاً این امر را در گروی رفتارهای خوب شان و هم چنین غذاهای خوش مزه و مکان دیدنی و مناسب اقامتگاه شان هستند . امشب را در یکی از اتاق های دنج این اقامتگاه میخوابم ؛ البتّه پس از کلّی صحبت با دوستان و هم چنین تناول غذاهای خوش رنگ و لعاب گیلانی . فردا بامدادان با مقداد عزیز ، سوار بر خودرو به سوی راه زیبای اسالم به خلخال میرویم .

1 )) راه اسالم به خلخال

گیلان جان

اگر ده راه گردشگری نامدار ایران را بخواهیم برشمریم ، قطعاً و حتماً یکی از آن ها ، راه جادویی اسالم است به خلخال . این راه زیبا از شهر اسالم در استان گیلان ، آغاز میشود و به نزدیکی شهر خلخال در استان اردبیل ، پایان میگرد . پوشش گیاهی و طبیعی این راه در محدوده ی استان گیلان ، جنگلی و انبوه از درختان است و کم کم به سوی استان اردبیل که میرود با کوه ها و تپّه های سرسبز و کوتاه و بلند ، جلوه نمایی میکند . 43 کیلومتر از این راه رؤیائی در استان گیلان ، واقع شده است . راهی که سراسر آن ، جان میدهد برای ایستادن و عکس برداشتن . در نقاط پایانی این راه با مناظری ، رو به رو میشویم بسیار زیبا ؛ گاوها و گوسپندان مشغول چرا در کنار کلبه های چوبی که در کنار کندوهای عسل ، جا خوش کرده اند .

گیلان جان

گیلان جان

گیلان جان

گیلان جان

گیلان جان

چند گاهی پیش در جایی خوانده بودم که در روستای هفت دغنان واقع در راه انزلی به اسالم ، کلبه ای جنگلی هست که به کلبه ی وحشت ، نامدار شده ؛ چرا که گویا چند دختر دانشجو و سال ها پس تر از آن ، چند پسر ماجراجو که اهل ریسک و تن دادن به ماجراهای ترسناک بوده اند ، شباهنگام در حال اقامت در این کلبه ، کشته میشوند و پس از آن ، پلیس ، نزدیک شدن و ماندن در این کلبه را ممنوع میکند .

امّا از آن جا که این روزها ، رسانه ها ، آکنده شده اند از دروغ های بزرگ و کوچک ، برای پی بردن به حقیقت ماجرا ، تصمیم گرفتم در این سفر ، خودم به این روستا ، سری بزنم تا ببینم داستان از چه قرار است .

با مقداد ، وارد روستا میشویم . هفت دغنان ، روستای بزرگیست . همان ورودی روستا ، آقایی را میبینیم و از او درباره ی ماجرا میپرسیم . او هم با سختی ، درستی این داستان را رد میکند و میگوید حتّی به کارشناسان صدا و سیما هم که چندی پیش برای فراهم کردن یک مستند در این باره به این جا ، آمده بودند ، دروغ بودن این ماجرا را گفته ام . پس از این آقا به سراغ 5 نفر دیگر در سطح روستا و مغازه ی خواربارفروشی آن میرویم ولی همه بدون استثنا ، درستی ماجرا را رد میکنند . چند نفر که هرگز چنین چیزی را نشنیده بودند و ماجرا برای شان ، تازگی داشت .

به هر حال به نظر میرسد که این داستان ، کاملاً ساختگی و افسانه ایست .

از هفت دغنان به سوی کندلات میرویم تا به استراحت و شام بپردازیم . امشب را در خانه ی میثم مرادی در پیشوازاده هاشم هستم .

بامداد آدینه با هم راهی حدیثه و سمیّه مرادی به سوی لاهیجان زیبا برای بازدید از بام لاهیجان و شیطان کوه ، رهسپار میشویم . اگرچه هوا ، بسیار گرم است ؛ ولی خوشی سفر با دوستان به یک شهر زیبای اروپایی سان ، از گرمای توانفرسا میکاهد .

2 )) شیطان کوه

گیلان جان

پس از پرداخت سی هزار ریال و وارد شدن به محوّطه ی شیطان کوه به سراغ یک قهوه سرای دارای فضای باز میرویم و با نوشیدن چای نبات و کیک ، خستگی را از تن میزداییم . فضای قهوه سرا ، بسیار دلنشین و زیباست .

گیلان جان

گیلان جان

سمیّه مرادی و من

گیلان جان

حدیثه مرادی

گیلان جان

سمیّه و حدیثه مرادی

در جایی مناسب ، خودرو را نگاه داشته و به پیاده روی و عکسبرداری در پیاده راه شیطان کوه میپردازیم . باد خنکی نیز آغاز به وزیدن میکند و این امر ، پیاده روی را برای مان ، آسان تر میسازد . راه زیادی را میرویم و از سایه ی درختان باشکوه کوه شیطان ، بهره میگیریم .

گیلان جان

گیلان جان

گیلان جان

گیلان جان

گیلان جان

با یک خانواده ی شیرازی هم آشنا شده و عکس یادگاری برمیداریم .

گیلان جان

سپس به سراغ تله کابین میرویم و با پرداخت نفری 220 هزار ریال ، سوار بر تله کابین به سوی ابرها ، بالا میرویم و از دیدن دیدگاه های سبز و زیبای چایستان های لاهیجان ، انرژی چند برابری میگیریم .

گیلان جان

حدیثه مرادی سوار بر تله کابین

گیلان جان

سمیّه مرادی سوار بر تله کابین

همینک نوبت ناهار ، فرا رسیده است . در یک رستوران زیبا مستقر در شیطان کوه با بچه ها به خوردن ناهار گیلکی ، مشغول میشویم . راستی پیش از خوردن ناهار و پیش از سوار شدن بر تله کابین هم یک نوشیدنی خنک در یک کافه ی کوچک مینوشیم و روی هم رفته روز خوشی را برای خودمان میسازیم .

گیلان جان

اقامتگاه زیبای گالش کولام در روستای کندلات

درباره ی اشکان هاشمی

اشکان هاشمی هستم ملقّب به مرد همیشه در سفر ؛ زاده ی 6 اردیبهشت 1362 ؛ دل داده ی ایران و تاریخ و طبیعت بی مانندش . سفر رو به صورت رسمی و ثبت شده از 14 اردیبهشت 1385 با سفری دلچسب به استان آذرآبادگان باختری ، آغاز کردم

مطلب پیشنهادی

به سوی مازندران

به سوی مازندران

به سوی مازندران هم راه با دوست و هم سفر عزیزم ، مرصاد به سوی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.