پنج‌شنبه 13 مهر 1402
خانه / روستاها / روستای وِرک

روستای وِرک

روستای وِرک

دکتر مسعود البرزی ورکی ، یکی از باسوادترین و بهترین استادهای رشته ی حقوق در دانشگاه خمینی قزوین ( دوره ی کارشناسی حقوق این جانب ) بود ؛ استادی که برای نخستین بار از او ، سخنانی را در هجده سالگی شنیدم که تا پیش از آن ، گمانه هایی داشتم کاملاً بر خلاف آن چه واقعیّت داشت . دکتر البرزی از یکی از روستاهای پایانی الموت خاوری به دانشگاه های معتبر ایران و جهان رفته و آموخته بود تا به ما ، دانشجویانش نیز بیاموزاند : وِرک . در الموت خاوری ، قرار دارد و برای رسیدن به آن ، باید راهی دراز را در حدود 106 کیلومتر و در دو ساعت و بیست دقیقه پیمود . پس از رسیدن به معلّم کلایه ، مرکز الموت خاوری و گذشتن از روستاهای شهرک و خوبان به دوراهی آتان که میرسم ، آن را به سمت راست و دوراهی پسین را نیز به سمت راست میروم . از روستای سیلیکان هم میگذرم . از این جا ، راه ، نیمه آسفالته ، بد و کوهستانی میشود تا به روستای ورک میرسم . کسان اندکی در روستا هستند .

روستای وِرک

از چند نفری ، داده هایی را به شرح ذیل درباره ی روستا ، دریافت میکنم :

روستای وِرک

نام روستا را برخی ، نام یک گیاه و دیگری به چماره ی شکوفه میداند و یکی دیگر ، آن را به چماره ی سمت میگوید .

روستای وِرک

160 خانوار در روستا ، زندگی میکنند که عموماً دامدار و کشاورز هستند . دهیار ، آقای باقر اندجی و هموندان شورای روستا ، آقایان مرتضی رحیمی ؛ نظرعلی پیشرویان و فرهاد مجاهدی هستند . دیدنی های روستا ، یخ چال طبیعی ، آبشار زرون ، تالان توس و چشمه ی کوچه ی معلّم میباشند .

روستای وِرک

روستاهای اطراف ورک ، سیلیکان ، ویکان و بالاروچ هستند . روستا ، دارای برق و آب آشامیدنی از چشمه های اطراف است ؛ ولی گاز لوله کشی و خانه ی بهداشت ندارد .

روستای وِرک

به جز چند خانه ی قدیمی ، مانده ی بافت روستا ، نوساز است . یک مغازه هم در روستا میبینم . مسجد روستا ، امام هادی ، نام دارد و کاملاً نوساز است و در مرکز روستاست . از مدرسه ی دبستان کوچک روستا ، جز یک اتاق و یک تابلوی رنگ و رورفته ، چیز دیگری بر جای نمانده است . سری هم به گورستان ورک میزنم ؛ چند سنگ قدیمی در کنار شماری سنگ های جدید .

روستای وِرک

روستای وِرک

روستای وِرک

روستای وِرک

 

درباره ی اشکان هاشمی

اشکان هاشمی هستم ملقّب به مرد همیشه در سفر ؛ زاده ی 6 اردیبهشت 1362 ؛ دل داده ی ایران و تاریخ و طبیعت بی مانندش . سفر رو به صورت رسمی و ثبت شده از 14 اردیبهشت 1385 با سفری دلچسب به استان آذرآبادگان باختری ، آغاز کردم

مطلب پیشنهادی

تهران

تهران

تهران تهران ، پایتخت زیبای ایران است ؛ با مجموعه ای از دیدنی های تاریخی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.