سه‌شنبه 15 اسفند 1402
خانه / اقامتگاه ها / استان یزد ؛ 5 دیدنی

استان یزد ؛ 5 دیدنی

استان یزد

همیشه برای رفتن به یزد ، لحظه شماری و بی تابی میکنم ؛ نمیدونم توی این شهر زیبا ، چه جاذبه ای هست که انقدر بهش وابسته شده ام . یزد رو خیلی خیلی دوست دارم . با داداش نازنینم از سمت آزادراه غدیر ، راهی یزد میشیم تا در دو روز و نیم از چند جای استان پهناور یزد ، دیدن بکنیم :

1 )) اقامتگاه بومگردی سرای جهانگرد

اقامتگاه سرای جهانگرد

اقامتگاه سرای جهانگرد در شهر مهریز ، قرار گرفته ؛ ما ، دیرهنگام و حدود ساعت 11 شب به اقامتگاه میرسیم . اقامتگاه در دل بافت تاریخی و دل انگیز مهریز ، قرار گرفته ؛ سال ها پیش به شهر مهریز اومده بودم و از چشمه ی غربالبیز در این شهر ، دیدن کرده بودم ؛ وارد اقامتگاه میشیم ؛ برای ما ، خوش بختانه ، ما ، تنها مهمانان اقامتگاه هستیم .

یه اقامتگاه بزرگ با شکلی سنتی و زیبا با یک حوض آبی رنگ در میونه ی حیاط . یه اتاق در گوشه ی زیبایی از مجموعه به ما میدن و ما ، وارد اتاق میشیم . همراه با ما ، یه گربه ی مامانی و ناز هم وارد اتاق میشه و امشب رو برای خواب ، مهمون ما . اتاقش ، دارای حمام و دست شویی فرنگیه و سه تا تخت ، یخ چال و پنکه داره ؛ تمیز و خوش اندازه هست .

دست شویی ایرانی در حیاط مجموعه ، قرار داره . فردا صبح برای ناشتایی به یکی از سالن ها میریم که ناشتایی مفصلی رو برامون ، تدارک دیده ان . نون تازه ، چایی ، پنیر ، کره ، گوجه و خیار . هم صبحونه اش دلچسبه و هم مکان پذیراییش .

اقامتگاه سرای جهانگرد

این مجموعه ، حدود ده سال کهنا داره ؛ زمینی خالی بوده که اون رو میخرن و به سبک کاملن سنتی ، اقدام به ساخت سازه ی کنونی میکنن . دارای بادگیر و ایوان هم هست . زیرزمینش هم دارای چندین اتاقه .

اقامتگاه سرای جهانگرد

من در اتاق شاه نشین

میرحسین ، داداشم

2 )) لیزاردلند ( سرزمین خزندگان )

لیزاردلند

از مهریز تا یزد ، راه درازی نیست و این دو شهر ، بسیار به هم ، نزدیکند . در دل بافت تاریخی و زیبای یزد و در یکی از خانه های خشت و گلی جذاب ، مجموعه ای ، برپا شده است به نام لیزاردلند . با نفری 45 هزار تومان ، وارد این مجموعه میشویم و از گونه های مارها و دیگر خزندگان ، دیدن میکنیم .

مجموعه ، دارای راهنمای اختصاصی است و در کنار انواع خزندگان که عکس و فیلمبرداری از آن ها ، ممنوع است ، چندین گربه ی زیبا و ملوس و دو سه قلاده سگ نیز در حیاط مجموعه ، مشغول بازی و یا استراحت هستند .

یک میمون بازیگوش نیز در حیاط با زنجیر به میله ای ، بسته شده است . در مجموعه ، میتوان با مارها و مارمولک های بزرگ هم عکس گرفت . بنیان و مدیریت این جا با بانو نیکوروش است .

لیزاردلند

لیزاردلند

3 ) قنات زارچ

استان یزد ؛ 5 دیدنی

توی همون کوچه پس کوچه های بافت زیبای سنتی یزد با قنات زارچ ، رو به رو میشیم ؛ بلیط ورودی ، نفری بیست هزار تومنه . از پلکان و سپس دالانی دراز و جالب میگذریم تا به قنات قدیمی زارچ برسیم .

استان یزد ؛ 5 دیدنی

طول قنات زارچ ، هشتاد و پنج کیلومتره که به عنوان طولانی ترین قنات جهان به ثبت یونسکو رسیده . راه این قنات ، حدود 2500 سال پیش ، کنده شده است . سرتاسر مسیر ، با چراغ هایی مناسب ، روشن شده است . این قنات ، دارای محلی خنک برای استراحت و جایی برای نگه داری چهارپایان نیز بوده است .

استان یزد ؛ 5 دیدنی

4 )) دژ تیزک

در نزدیکی شهر تاریخی ابرکوه ، روستایی زیبا و تاریخی هست به نام تیزک ؛ این روستا در واقع ، دژی بوده با دیوارها و باروها که اهالی کهن اون برای در امان ماندن از گزند راهزنان و دزدان ، به درون اون میرفته اند و در همون جا به زندگی روزمره میپرداخته اند .

امروزه دژ یا روستای تیزک به حالتی بسیار زیبا و چشمنواز ، آراسته و ساخته شده ؛ تا اون جایی که قدم زدن در کوچه هاش ، واقعن دل رو صفا میده . البته بخشی از روستا ، ویرانه هست . پیاده راه های دژ ، تمامی سنگ فرش هستن .

تاریخچه ی این دژ روستا به دوره ی قاجار برمیگرده . همینک ده خانوار در درون این دژ روستا ، زندگی میکنند و دارای آب و برق هم هستند .

استان یزد ؛ 5 دیدنی

استان یزد ؛ 5 دیدنی

استان یزد ؛ 5 دیدنی

استان یزد ؛ 5 دیدنی

استان یزد ؛ 5 دیدنی

5 ) کاروان سرای خرگوشی

کاروان سرای خرگوشی

از دژ تیزک تا کاروان سرای خرگوشی ، راه درازی رو در پیش داریم ؛ کاروان سرا در نزدیکی شهر ندوشن و روستای سوروک ، قرار گرفته و ما ، شباهنگام هست که به ندوشن میرسیم ؛ پس در یک اقامتگاه بوم گردی جذاب که در دژی ، برپا گشته است ، اقامت میکنیم .

کاروان سرای خرگوشی

از ندوشن تا کاروان سرا ، حدود یک ساعت فاصله داریم که بخش زیادی از راه ، شوسه است . این راه به سمت ورزنه میرود و با تابلوهای راهنما هم مشخص شده است ؛ حتی تابلوهای راهنمای کاروان سرا نیز وجود دارند .

استان یزد ؛ 5 دیدنی

نرم افزار نشان به یاری مان میآید و ما را به کاروان سرا میرساند ؛ سازه ای صفوی در دل بیابان های استان یزد = یک جای بکر و کم تر شناخته شده . از مجموعه کاروان سراهای ساخت شاه عباس صفوی .

کاروان سرای خرگوشی

با سردری باشکوه و دارای خط نگاره ولی رو به ویرانی . اگرچه کاروان سرا ، امروزه در حال ویرانی و رهاشده است ولی همین آثار به جای مانده ، نشان از رونق و شکوه آن در گذشته ها دارد .

کاروان سرای خرگوشی

کاروان سرای خرگوشی

استان یزد ؛ 5 دیدنی

استان یزد ؛ 5 دیدنی

 

درباره ی اشکان هاشمی

اشکان هاشمی هستم ملقّب به مرد همیشه در سفر ؛ زاده ی 6 اردیبهشت 1362 ؛ دل داده ی ایران و تاریخ و طبیعت بی مانندش . سفر رو به صورت رسمی و ثبت شده از 14 اردیبهشت 1385 با سفری دلچسب به استان آذرآبادگان باختری ، آغاز کردم

مطلب پیشنهادی

روستای خشکنات بالا

روستای خشکنات بالا

روستای خشکنات بالا از مجموعه روستاهای دورافتاده و کم تر شناخته شده ی استان قزوین …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.