شنبه 13 آذر 1400
خانه / چشمه ها / چشمه علی آوج

چشمه علی آوج

1 )) از قزوین تا چشمه علی ، یک ساعت و بیست دقیقه زمان و 124 کیلومتر مسافت است که باید از شهرها و روستاهای اقبالیّه ، تاکستان ، خرّم دشت ، رادکان ، قلعه شهدا ، سیف آباد ، چهل چشمه و آب گرم گذشت ؛ کم تر از دو کیلومتر پس از شهر آب گرم ، به سه راهی کلنجین میرسم که آن را به سمت چپ میروم و پس از گذر از ورودی روستای ارتش آباد ، یک راه شاخه ای خاکی در سمت چپم میبینم که با تابلوی قرمز رنگ چشمه علی ، مشخّص شده است ؛ وارد این راه خاکی میشوم و پس از پیمودن راهی کوتاه به چشمه علی میرسم .

2 )) چشمه علی ، چشمه ایست پرآب که اطراف آن را ساخته و به صورت یک استخر کوچک درآورده اند و بخشی از دیواره ی استخر را برای بیرون رفتن آب ، باز کرده اند که آب از این بخش به صورت رودی خروشان و کوچک ، بیرون میزند .

3 )) مردم را اعتقاد بر آن است که علی ، نخستین پیشوای شیعیان به این منطقه آمده و از این آب ، آشامیده است ؛ برای همین به این چشمه ، این نام را داده اند .

4 )) استخر کوچکی که در گرداگرد چشمه ، ساخته شده ، پر از ماهی های بزرگ و کوچک و به رنگ های قرمز ، خاکستری و سیاه میباشد .

5 )) در این سفر ، آقایان رضا و پرویز از بچه های باصفای شهر آب گرم ، مرا همراهی و از من هم در خانه ی آقا رضا به صرف ناشتایی و هم در کنار چشمه علی به صرف چای ذغالی ، پذیرایی کردند .

من در کنار رود به دست آمده از چشمه

نمایی از استخر چشمه

نمایی از استخر چشمه

آقایان رضا و پرویز

من در کنار چشمه

درباره ی علیرضا هاشمی

اشکان هاشمی هستم ملقّب به مرد همیشه در سفر ؛ زاده ی 6 اردیبهشت 1362 ؛ دل داده ی ایران و تاریخ و طبیعت بی مانندش . سفر رو به صورت رسمی و ثبت شده از 14 اردیبهشت 1385 با سفری دلچسب به استان آذرآبادگان باختری ، آغاز کردم

مطلب پیشنهادی

شوشتر ( برج کلاه فرنگی و دژ سلاسل )

در کناره ای زیبا از کارون خروشان ، برج کلاه فرنگی شوشتر را میتوان دید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.