شنبه 11 آذر 1402
خانه / برج ها / 2 تا دیدنی گیلان = برج گسکر و منطقه ی هلودشت

2 تا دیدنی گیلان = برج گسکر و منطقه ی هلودشت

برج گسکر و منطقه ی هلودشت

برج گسکر

پس از این که با دعوت دوستانم در روستای کندلات ، یک شب رو در اقامتگاه بومگردی گالش کولام ، اقامت دارم ، صبح آدینه به سمت برج تاریخی گسکر به راه میافتم . این برج زیبا در اطراف صومعه سرا و در میونه های راه های فرعی و زیبای این شهرستان ، قرار داره . برج گسکر در میانه ی دشتی زیبا و گسترده ، دیده میشه که با سنگ فرشی ، مرا به سوی خود ، رهنمون میسازد . خوش بختانه درِ برج ، باز است و من از پلکان آن به بالا میروم و به بام برج میرسم .

برج تاریخی گسکر

برج گسکر یا منار بازار در روستایی به همین نام در دهستان طاهر گوراب از پیوست های شهرستان صومعه سرا ، واقع شده است . بلندای نخستین مناره ، حدود 30 متر بوده که شوربختانه حدود 5 متر آن به دنبال عوامل جوی و حدود 13 متر آن در زمین لرزه ی سال 1369 ، ویران شد .

در سال 1382 ، حدود 8 متر از بخش های ویران شده ، توسط اداره ی کل میراث فرهنگی استان ، مورد بازسازی قرار گرفت و به بلندای کنونی مناره ، یعنی حدود 20 متر رسید . محیط این مناره در روی زمین ، 19 متر و قطر آن در بخش پایین مناره به 7 متر میرسد که با حرکت به سمت بالا از قطر آن ، کاسته میشود . یافته های باستان شناسی در محوطه ی بیرونی مناره ، حکایت از رونق این روستا به ویژه در دوره ی صفوی هم زمان با اوج شکوه شهر باستانی گسکر دارد .

مناره ی تاریخی گسکر

برخی منابع نوشته اند کارآیی برج ، تشخیص زمان بوده است ؛ ولی دقیقا معلوم نیست .

برج تاریخی گسکر

بخشی از پلکان برج

منطقه ی ییلاقی هلودشت

راه بلندی رو پیش رو دارم ؛ از اطراف صومعه سرا ، باید برم اطراف املش تا از یکی از ییلاق های شهرستان املش ، دیدن بکنم . هوا ، کم کم داره خوب و خوب تر میشه ؛ به نزدیکی املش که میرسمک ، ابرهای پربار ، آسمون رو فراگرفتن . از املش میگذرم و به سمت یکی از کوه های جنگلی این شهرستان میرم .

از این راه زیبا و با این هوای دلچسب ، وارد راه جنگلی میشوم .

جاده ، هر لحظه ، زیباتر میشه = یه جاده ی جنگلی سرسبز و بسیار دیدنی ؛ یک سره وامیستم و فیلم و عکس میگیرم . حدود یک ساعت رو در این جاده ی زیبای جنگلی ، رانندگی میکنم تا سرانجام به ییلاق هلودشت میرسم .

جاده ی جنگلی

جاده ی جنگلی

شلوغه و افراد زیادی با خودروهاشون به ییلاق اومدن . هوا ، بسیار خنک و دلچسب شده و هر از چند گاهی ، قطرات نرم بارون بر صورت میزنه . مه زیبایی هم آسمون رو پوشونده . کمی در محیط طبیعی ، گردش میکنم و عکس میگیرم . منطقه ، واقعن سرسبز و دیدنی هست ؛ در تابستونی که کرانه های دریاچه ی مازندران ، بسیار گرم و نمناکه ، این جا ، هوا داره دلبری میکنه .

ییلاق هلودشت

یه رستوران باحال و کوچیک در ییلاق هست ؛ میرم اون جا و یه پرس جوجه سفارش میدم ؛ به راستی که خوش مزه درست میکنه ؛ خیلی بهم میچسبه . سراچه ( سوییت ) و آلاچیق هم برای شب مانی و اجاره هست .

 

درباره ی اشکان هاشمی

اشکان هاشمی هستم ملقّب به مرد همیشه در سفر ؛ زاده ی 6 اردیبهشت 1362 ؛ دل داده ی ایران و تاریخ و طبیعت بی مانندش . سفر رو به صورت رسمی و ثبت شده از 14 اردیبهشت 1385 با سفری دلچسب به استان آذرآبادگان باختری ، آغاز کردم

مطلب پیشنهادی

سپاهان زیبا

سپاهان زیبا

1 )) دهکده ی گردشگری نمک پتاس از قزوین تا این دهکده ، راه بلندی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.