شنبه 1 مهر 1402
خانه / روستاها / روستای فشک

روستای فشک

روستای فشک

برای بازدید از روستای فشک ، از چند روز جلوتر با یکی از دوستان راهنما که دارای اقامتگاهی هم در فشک هست ، پیوند میگیرم تا بتواند در روز بازدید ، کمک مان باشد ؛ آقای رمضان رضائی که خود از اهالی فشک است . با هم راهی بانو صدیقه رضائی ( بانوی جهانگرد ) و آقای رضا قربانی ، همسرشان به سوی روستای فشک میرویم . از قزوین تا این روستا ، 50 کیلومتر است که به دلیل راه های پرپیچ و خم و بعضاً نامناسب الموت ، پیمودن این مسافت ، یک ساعت و بیست و پنج دقیقه به درازا میکشد . فشک در الموت باختری به مرکزیّت رازمیان ، قرار دارد و دارای 150 خانوار می باشد که عمدتاً به کشاورزی فندق و زغال اخته و هم چنین به دامداری میپردازند . دهیار ، آقای محمّد شعبانی است و هموندان شورا ، آقایان اسد اسداللّهی ، نادعلی داوودی و سیف الله شعبانی هستند . فشک ، دارای خانه ی بهداشت ، مدرسه در رده ی ابتدائی و مسجد هم هست . شوربختانه کسی از دلیل نام روستا ، آگاهی نداشت . گورستان فشک با چند روستای دیگر به گونه ی مشترک در پیشوازاده افضل تلاتر ، قرار دارد . مردم روستا ، تات زبان هستند و از اطراف با روستاهای قسطین ، روح آباد ، پرچکوه ، تلاتر و آکوجان ، هم سایه میباشند . یک پیشوازاده به نام یوسف نیز با ساختمانی نوساز در این روستا هست . آب آشامیدنی فشک از چشمه ی پرآب خارود ، فراهم میشود و از حدود سال هشتاد خورشیدی نیز دارای برق شده است . گاز لوله کشی ندارد . عمده ی خانواده هایی که در روستا ، زندگی میکنند : نصراللّهی ، داوودی ، شعبانی ، رضائی ، وهبی ، گرجی ، علی رضائی و قلی زاده هستند .

روستای فشک

این داده ها را از آقای رمضان رضائی ، مدیر اقامتگاه بابا جعفر فشک ، میگیریم و سپس با هم راهی وی به گشت در روستا میپردازیم . شماره ی تلفن آقای رضائی : 09191846394 میباشد . خوش بختانه هنوز میتوان در جای جای روستای فشک ، آثار بسیاری از زندگی روستایی را یافت . سقف های تیرچوبی ، تنور ، دیوارهای کاه گلی ، پنجره ه های چوبی و رنگی ، پلّه های سنگی ، گل میخ روی درهای خانه ها و کلون ، از مظاهر زندگی روستایی هستند که در فشک به فراوانی ، دیده میشوند . ناهار ، تندوره چلو میخوریم ؛ خوراکی خوش مزه که در تنور ، پخته میشود .

روستای فشک

روستای فشک

روستای فشک

روستای فشک

روستای فشک

روستای فشک

روستای فشک

روستای فشک

روستای فشک

روستای فشک

روستای فشک

روستای فشک

روستای فشک

روستای فشک

روستای فشک

روستای فشک

روستای فشک

روستای فشک

 

درباره ی اشکان هاشمی

اشکان هاشمی هستم ملقّب به مرد همیشه در سفر ؛ زاده ی 6 اردیبهشت 1362 ؛ دل داده ی ایران و تاریخ و طبیعت بی مانندش . سفر رو به صورت رسمی و ثبت شده از 14 اردیبهشت 1385 با سفری دلچسب به استان آذرآبادگان باختری ، آغاز کردم

مطلب پیشنهادی

تهران

تهران

تهران تهران ، پایتخت زیبای ایران است ؛ با مجموعه ای از دیدنی های تاریخی …

2 دیدگاه

  1. افسانه فوی

    سلام،ایا بصورت تور هم برگزار می کنید سفر هاتون رو .اگر چنانچه جوابتون مثبته مشخصات تور را اعلام کنید ،با تشکر

    • علیرضا هاشمی

      درود بر شما ؛ سفرهای من به گونه ی شخصی و دوستانه هست . هزینه ها هم به گونه ی دانگی حساب میشن . هر کسی هم دوست داشته باشه ، کمینه برای یک بار میتونه در این سفرها ، شرکت بکنه .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.