سه‌شنبه 15 اسفند 1402
خانه / چشمه ها / چشمه ی یخ چره

چشمه ی یخ چره

چشمه ی یخ چره

1 )) از قزوین به سمت روستای دینه کوه میرویم تا از چشمه ی یخ چره در نزدیکی این روستا ، دیدن بکنیم . برای رسیدن به این روستا ، دو راه هست ؛ یکی از سمت روستای انجیلاق و دیگری از سمت الموت خاوری و روستای باغ دشت . راه یکم ، بهتر است و ما هم آن را برمیگزینیم . از کهن راه تهران ، از قزوین ، بیرون میرویم و بیدستان و شریفیّه را پشت سر میگذاریم تا به روستای کوندج میرسیم . وارد کوندج شده و پس از گذراندن این روستا از پل زیرگذر آزادراه تهران که در نزدیکی نیروگاه رجائی ، قرار دارد بدان سوی آن رفته و وارد راه ارنگه و طالقان میشویم . به انجیلاق که میرسیم ، از این روستا ، وارد راه در دست ساخت قزوین به شهسوار میشویم . از این جا تا دینه کوه ، حدود 30 کیلومتر راه داریم . این راه در مجموع ، خوب است و زیرسازی شده است . از کنار راه شاخه ای روستای چاله هم میگذریم . روستای امرودک را هم در کناره ی راست راه میبینیم و سپس به دینه کوه میرسیم . از قزوین تا دینه کوه ، 58 کیلومتر را در دو ساعت میپیماییم .

چشمه ی یخ چره

آقای عنایت ، من ، مروّت الله پیکانی و خاله ( که میزبانان مان در دینه کوه بودند )

2 )) در دینه کوه با خانواده ی خوب دوستم ، آقامیثم پیکانی ، قرار داریم تا ما را به چشمه ببرند . خانه ی دوستم را می یابیم و با تعارف مادر مهربانش ، وارد خانه میشویم . کمی استراحت در یک فضای سنّتی و دلچسب در کنار خوردن میوه و نوشیدن چایی ، انرژی خوبی به ما میدهد .

چشمه ی یخ چره

من ، آقابهروز و مهدی

3 )) با رسیدن آقابهروز ، پسرخاله ی میثم با هم دیگر به سمت چشمه ی یخ چره به راه میافتیم . راه چشمه از میان کوچه باغ های روستا میگذرد و تنها ده دقیقه با روستا ، فاصله دارد ؛ بدبختانه چشمه ، آب چندانی ندارد ولی همین آب اندک ، خنکای خوشایندی دارد . برای همین خنکا ، نام یخ و برای ریختن آب چشمه از بلندی ، نام چره را بدان داده اند .

چشمه ی یخ چره

4 )) ناهار خوش مزه ای را در خانه ی پدری میثم عزیز ، نوش جان کرده و پس از استراحت در کنار گرمای چراغ علاء الدّین به قزوین برمیگردیم .

چشمه ی یخ چره

چشمه ی یخ چره

گرمای این چراغ ، کف پاهایم را نوازش میداد

چشمه ی یخ چره

چشمه ی یخ چره

چشمه ی یخ چره

چشمه ی یخ چره

چشمه ی یخ چره

سنّت و طبیعت در این روستا ، موج میزند .

درباره ی اشکان هاشمی

اشکان هاشمی هستم ملقّب به مرد همیشه در سفر ؛ زاده ی 6 اردیبهشت 1362 ؛ دل داده ی ایران و تاریخ و طبیعت بی مانندش . سفر رو به صورت رسمی و ثبت شده از 14 اردیبهشت 1385 با سفری دلچسب به استان آذرآبادگان باختری ، آغاز کردم

مطلب پیشنهادی

به سوی گیلان

به سوی گیلان

به سوی گیلان خرداد ماه است و این بار در کنار یک هم سفر جدید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.