شنبه 11 آذر 1402
خانه / چشمه ها / چشمه ی آب معدنی گزآب

چشمه ی آب معدنی گزآب

دوم فروردین 1395

1 )) کتاب مینودر ، جلد یکم ، چاپ 1337 ، برگه ی 855

چشمه ی معدنی گزآب

این چشمه در گشنه رود ، واقع در 56 کیلومتری جنوب باختری معلّم کلایه ، مرکز بخش رودبار ، واقع شده و چشمه ی معروف گزآب در یک کیلومتری آبادی است .

2 )) از قزوین تا بیرون روستای کلّه کوب ، یعنی تا جایی که با ماشین ، میتوان رفت ، 61 کیلومتر و 2 ساعت و 27 دقیقه را میپیمایم . برای رسیدن به این منطقه ، باید از خیابان دانشگاه بین الملل امام خمینی یا همان نوروزیان ، بیرون رفت و از روستاهای اسماعیل آباد ، الولک ، دستگرد ، طیان دشت و طهمورث آباد گذشت . البتّه میتوان پیش از رسیدن به دستگرد به سمت چپ پیچید تا راه بهتر و جدیدتری را پیمود .

3 )) پس از روستای طهمورث آباد با آقای الیاس یارکه از روستایی های منطقه ، دیدار میکنم و با راهنمایی او به سوی چشمه میرویم . بخش زیادی از راه را با ماشین و آقا الیاس با موتورسیکلت میپیماید و حدود 15 دقیقه نیز کوهپیمایی سبک میکنیم تا به رودخانه ی پرآبی میرسیم که به گفته ها ، چشمه های گزآب یا به گفته ی اهالی کرآب در فصل پربارش درون رودخانه ، قرار میگیرند . البتّه با کمی دقّت ، میتوان چشمه های کوچکی را در کنار رودخانه نیز دید . یکی از این چشمه ها را یافته و جوشش اندک آب را میبینم . بوی گوگرد از این چشمه و آب جوشیده از آن ، کاملاً به بینی میآید . به گفته ی آقاالیاس ، پدرش ، زخم گوش او را در کودکی با همین آب ، درمان کرده است .

4 (2)

چشمه

4 (1)

در راه از این دریاهای مه ، زیاد دیدم ؛ بسیار زیبا بودند

درباره ی اشکان هاشمی

اشکان هاشمی هستم ملقّب به مرد همیشه در سفر ؛ زاده ی 6 اردیبهشت 1362 ؛ دل داده ی ایران و تاریخ و طبیعت بی مانندش . سفر رو به صورت رسمی و ثبت شده از 14 اردیبهشت 1385 با سفری دلچسب به استان آذرآبادگان باختری ، آغاز کردم

مطلب پیشنهادی

سپاهان زیبا

سپاهان زیبا

1 )) دهکده ی گردشگری نمک پتاس از قزوین تا این دهکده ، راه بلندی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.