سه‌شنبه 15 اسفند 1402
خانه / استان ها / قزوین / مسجد آمعصوم

مسجد آمعصوم

مسجد آمعصوم

نام کنونی این مسجد که در شهر قزوین ، واقع شده و پیشینه ای در حدود سد سال دارد ، مسجد چهارده معصوم میباشد ؛ البتّه بنا بر نوشته ی کتاب مینودر ، در همان ساخت آغازین مسجد به سد سال پیش ، ویرانه ای بوده و سپس مسجد را بر روی آن میسازند ؛ البتّه این مسجد ، کمینه دو بار دیگر هم بازسازی شده است و ساختمان کنونی آن به اوایل انقلاب برمیگردد . نام قدیمی مسجد یعنی آمعصوم از نام واقف و سازنده ی آن گرفته شده است که داده های چندانی از او در دسترس نیست .

در گذشته های دور ، بازارچه ای در کنار مسجد بوده که آن هم به همین نام ، خوانده میشده که پس ترها ، رو به ویرانی گذاشته است . همینک مسجد چهارده معصوم در پایان کوچه ی صالحیّه از سمت خیابان مولوی در قزوین ، واقع شده است و یک حیاط کوچک ، بخش های زنانه و مردانه برای نماز ، نیم طبقه ی بالا ، چای پز خانه ، سرسرای ورودی به مسجد ، یک محوّطه ی کوچک برای رسیدن به پلّه ی طبقه ی دوم و یک انبار کوچک در طبقه ی دوم ، بخش های گوناگون این مسجد را تشکیل میدهند .

آقای آتشگر که از هموندان هیأت امنای این جاست در بازدید ما از این مسجد ، کمک فراوانی به ما کرد . در بریده ای از دیوار بخش زنانه ی مسجد ، جایی برای جای گذاری نگاره های جان باختگان جنگ که از ساکنان و یا هم پیوند با ساکنان همین محلّه بوده اند ، در نظر گرفته شده است . مسجد ، بهسازی شده و آرایه ی تاریخی و یا معماری ویژه ای ندارد . دو در که در اصلی آن ، بزرگ تر و بلندتر است ، هر دو به کوچه ی صالحیّه ، باز میشوند .

مسجد صالحیه

 

درباره ی اشکان هاشمی

اشکان هاشمی هستم ملقّب به مرد همیشه در سفر ؛ زاده ی 6 اردیبهشت 1362 ؛ دل داده ی ایران و تاریخ و طبیعت بی مانندش . سفر رو به صورت رسمی و ثبت شده از 14 اردیبهشت 1385 با سفری دلچسب به استان آذرآبادگان باختری ، آغاز کردم

مطلب پیشنهادی

به سوی گیلان

به سوی گیلان

به سوی گیلان خرداد ماه است و این بار در کنار یک هم سفر جدید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.