دوشنبه 4 تیر 1403
خانه / آبشارها / لرستان گشت

لرستان گشت

با فراخوانی دوست خوبم ، آقای حجّت الله پاپی و به همراه داداش نازم ، میرحسین به سوی لرستان میروم تا ضمن دیدار با دوست قدیمی از چند جای دیدنی استان هم ، بازدیدی داشته باشم :

1 )) ابشار آفرینه

این آبشار زیبا در فاصله ی 60 کیلومتری راه خرّم آباد به پل دختر و در سمت چپ راه ، قرار گرفته است .آبشار زیبایی است که پس از برخورد آب رودخانه با سنگ ها در درازای هزاران سال ، سنگ ها ، شکافته شده و منظره ی بسیار زیبایی پدید آمده است ؛ بلندای آبشار ، حدودا 6 متر است ولی فشار آب آن ، زیاد است . آبشار ، حوضچه ای را به وجود میآورد و سپس در قالب یک رودخانه ی پرآب ، روان میشود . کنار آبشار ، یک روستای کوچک به نام آفرینه ، قرار دارد .

لرستان گشت

میرحسین در نزدیکی آبشار

لرستان گشت

نمایی از آبشار

لرستان گشت

خودم در نزدیکی آبشار

2 )) پل معمولان

این پل که امروزه ، آثار کمی از آن بر جای مانده در ورودی شهر معمولان که خود در میانه ی راه خرّم آباد به پل دختر ، قرار گرفته ، دیده میشود . از پل ، جز چند بخش ، بیش تر نمانده است . بخش هایی از پل که بر جای مانده اند ، سه ستون سنگ و ملاط و دو سازه در اطراف آن ها هستند . در یکی از ستون ها ، دو اتاقک هلالی شکل بر فراز هم دیگر نیز دیده میشوند .

لرستان گشت

3 )) پیشوازاده حیات الغیب

اندکی پایین تر از پل معمولان ، راهی در سمت چپ راه اصلی ، ما را به سوی روستای حیات الغیب میبرد که نام خود را از پیشوازاده ای گرفته است که در این روستا ، واقع شده و بسیار مورد ارج مردم منطقه است . ساختمان پیشوازاده ، آجری نخودی رنگ و دارای یک گنبد زیبای گرد است . کسی که در این جا به خاک سپرده شده است از نوادگان پیشوای هفتم شیعیان میباشد . در کنار آرامگاه این پیشوازاده ، آرامگاهی کوچک تر هم قرار گرفته که وابسته به یکی از اتابکان لر که از فرماندهان این مناطق بوده اند ، میباشد .

در اطراف پیشوازاده هم گورستانی بزرگ و کهن با سنگ گورهای تاریخی و کهن ، دیده میشود که بسیار دیدنیست .

لرستان گشت

لرستان گشت

4 )) پل دوآب

در راه خرّم آباد به نورآباد و در کنار روستای دوآب و بر روی رودخانه ی گاماسیاب ، پلی تاریخی ، بسته شده که به پل دوآب ، نامدار است . این پل ، سه دهانه بوده و با سنگ ، ساخته شده است . بر بالای هر دهانه ، آرایه ی سنگ ها به صورت هلالی شکل ، خودنمایی میکند .

لرستان گشت

درباره ی اشکان هاشمی

اشکان هاشمی هستم ملقّب به مرد همیشه در سفر ؛ زاده ی 6 اردیبهشت 1362 ؛ دل داده ی ایران و تاریخ و طبیعت بی مانندش . سفر رو به صورت رسمی و ثبت شده از 14 اردیبهشت 1385 با سفری دلچسب به استان آذرآبادگان باختری ، آغاز کردم

مطلب پیشنهادی

روستای باقرآباد

روستای باقرآباد

روستای باقرآباد روستای باقرآباد ، روستایی کوچک و نیمه رها شده است در شهرستان بویین …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.