شنبه 1 مهر 1402
خانه / غارها / غار سن ایک

غار سن ایک

غار سن ایک

یک غار زیبا در یک استان کم تر شناخته شده ؛ غار زیبای سن ایک در استان مرکزی . 5شنبه حرکت میکنیم تا به روستای کهک برسیم . حدود ساعت 7 میرسیم به روستای کهک . از پیش با آقای محمّدحسین حاج علی ، دهیار جوان روستا برای مانایی شبانه و راهنمایی به غار ، هماهنگ کردم . اقامتگاه بوم گردی روستای کهک ، یه مدرسه ی قدیمیه که کلاس هاشو به اتاق ، تبدیل کردن تا بتونن شب خوبی رو در اون جا بگذرونن ؛ البتّه چون هنوز در اوایل کار هست ، کمبودهای بسیاری داره ؛ ولی با توجّه به اراده ای که در آقای حاج علی میبینم ، مطمئنّم در آینده ای نزدیک ، پیش رفت های خوبی داشته باشه . به هر حال شب رو در یکی از کلاس ها میگذرونیم تا فردا صبح آدینه با همراهی آقای دهیار بریم به غار . از اقامتگاه تا غار ، 5 دقیقه با خودرو و سپس 8 دقیقه کوهنوردی سبک هست تا به دهانه ی غار برسیم . مرحله ی دشوار سفر ، پایین رفتن از همین دهانه هست که اون رو هم دهیار عزیز با نصب یک نردبون 8متری که تا کف غار میره ، برامون آسون میکنه . البتّه پایین رفتن از همین نردبون هم نیاز به دقّت و مراقبت ویژه ای داره ؛ ولی هنگامی که به کف غار میرسیم ، دیگه میتونیم یه غارگردی خوب رو تجربه بکنیم . زیبایی های غار از همون آغاز راه ، خودشونو نشون میدن ؛ چکیده ها و چکنده های فراوون و خوش رنگ ؛ سنگ های ریزنقش و درشت دیدنی و چند حوضچه ی کوچولوی آب از دیدنی های غار زیبای سن ایک هستن . این غار رو حتماً با همراهی یک راهنما و کاربلد ، باید رفت و با داشتن تجهیزاتی همانند چراغ قوّه ؛ کفش و لباس مناسب ؛ کلاه پناهی و دستکش . اگر با یه راهنمای خوب برید ، شما رو به جاهایی از غار میبره که کم تر کسی رفته . گشت کامل جاهای قابل بازدید غار ، حدود سه ساعت به درازا میکشه .

غار سن ایک

غار سن ایک

غار سن ایک

غار سن ایک

غار سن ایک

غار سن ایک

غار سن ایک

غار سن ایک

غار سن ایک

غار سن ایک

دوست و هم سفرم ، بانو هاله ی راد

غار سن ایک

من در اقامتگاه سن ایک

غار سن ایک

من در غار سن ایک

غار سن ایک

غار سن ایک

غار سن ایک

غار سن ایک

پس از دیدن غار زیبای سن ایک ، با تنی خسته و لباس هایی گل آلود به سمت آب بند 15 خرداد میرویم . حدود دو کیلومتر مانده به دلیجان در کناره ی راست راه اصلی ؛ اگرچه با نصب تابلویی ، این آب بند و دریاچه اش به عنوان منطقه ی گردشگری ، اعلام شده است ؛ ولی همه ی راه ها به سوی دریاچه ، بسته است . از تنها نگهبان آن جا هم که میپرسم ، میگوید نمی شود به دریاچه یا آب بند ، نزدیک شد .

غار سن ایک

 

 

 

 

 

درباره ی اشکان هاشمی

اشکان هاشمی هستم ملقّب به مرد همیشه در سفر ؛ زاده ی 6 اردیبهشت 1362 ؛ دل داده ی ایران و تاریخ و طبیعت بی مانندش . سفر رو به صورت رسمی و ثبت شده از 14 اردیبهشت 1385 با سفری دلچسب به استان آذرآبادگان باختری ، آغاز کردم

مطلب پیشنهادی

تهران

تهران

تهران تهران ، پایتخت زیبای ایران است ؛ با مجموعه ای از دیدنی های تاریخی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.