پنج‌شنبه 20 مرداد 1401
خانه / پل ها / پل های تاریخی آب گرم

پل های تاریخی آب گرم

شهر آب گرم ، یکی از شهرهای استان قزوین است که با فاصله ی 100 کیلومتری از مرکز استان ، واقع شده که این فاصله را در یک ساعت و 15 دقیقه ، میتوان پیمود . برنامه ی امروز ما ، بازدید از سه پل تاریخی این شهر است . با آقای رضا فرشته خوی از دوستان قدیمی خودم در شهر آب گرم ، هماهنگ کرده ام تا ما را در این بازدید ، راهنمایی بکند .

  یکی از پل های تاریخی شهر ، امیر کبیر ، نام دارد که حدود سد سال پیش ، توسّط روس ها ، ساخته شده است . همینک ، روی پل را آسفالت و به گذرگاه خودروها ، تبدیل کرده اند . هم چنین دو سمت پل ، نرده کشی شده است . این پل بر بخشی از خر رود ، بسته شده . آجری است و دارای سه دهانه که بر دو پایه ی قطور ، استوار شده است . بر بالای هر سه دهانه ، نشانه ی چکّش که نشانه ی ویژه ی روس ها بوده ، دیده میشود .

پل دیگر که در خیابان اصلی شهر ، ساخته شده است ، حدود 80 سال پیش ، توسّط امریکایی ها ، برپا گشته و این پل نیز دارای سه دهانه است . البتّه پل نوساز بتونی در کنار این پل برای گسترش گذرگاه خودروها ، ساخته شده که چهره ی تاریخی آن را بر هم زده است . این پل ، سنگ و آجری است و دارای آرایه ی ویژه ای نمیباشد .

پل سوم که اندکی بیرون از شهر در سمت جنوب خاوری ، قرار دارد ، یک پل نیمه ساخته است که حدود 70 سال پیش ( تقریباً 1322 خورشیدی ؛ 1943 زادروزی ) و توسّط آلمان ها در روند جنگ جهانی دوم ، برپا شده ولی سپس به حال خود ، رها گشته است . نام این پل ، اینجله کورپو یا آلمان کورپوسو میباشد .نام اینجله یا انجیله بر پایه ی نام انگلیسی engineer به چماره ی مهندس ، برگزیده شده . معماری این پل ، بیانگر تاریخی سرشار و دربردارنده ی همه ی سبک های مهمّ اروپا از روم باستان گرفته تا پست مدرنیسم میباشد . پس از کشمکش آلمان ها با روس ها ، ساخت این پل ، نیمه کاره ماند و به حال خود ، رها شد .

درباره ی علیرضا هاشمی

اشکان هاشمی هستم ملقّب به مرد همیشه در سفر ؛ زاده ی 6 اردیبهشت 1362 ؛ دل داده ی ایران و تاریخ و طبیعت بی مانندش . سفر رو به صورت رسمی و ثبت شده از 14 اردیبهشت 1385 با سفری دلچسب به استان آذرآبادگان باختری ، آغاز کردم

مطلب پیشنهادی

از مراغه تا تبریز

هوا به شدت بهاری و زیبا هست که با همراهی بچه های نازنین هم سفر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.