پنج‌شنبه 20 مرداد 1401
خانه / باغ ها / تهران گردی

تهران گردی

1 )) باغ گنجینه ی مینیاتوری

این باغ گنجینه از زیباترین و جالب ترین دیدنی های تهران است که در کنار خیابان جانبازان باختری ، قرار دارد . بازدید از آن ، رایگان بوده و حدود یک ساعت و نیم به درازا میکشد . در این باغ ، شما میتوانید از نمونک های بسیاری از دیدنی های نامدار ایران زمین از نزدیک و در ابعادی کوچک شده ، بازدید نمایید . این دیدنی ها از ارگ بم ، آغاز میشود و با آرامگاه کوروش ، مجموعه ی تخت جمشید ، میدان نقش جهان ،؛ بازار بزرگ تبریز ، آرامگاه شیخ صفی الدّین اردبیلی ، مجموعه ی بیستون ، پرستشگاه زیگورات چغازنبیل ، کلیساهای ارامنه ، گنبد سلطانیّه ، مجموعه ی تخت سلیمان و گنبد قابوس ، پی گرفته شده و با آبشارهای شوشتر ، پایان میگیرد ؛ یعنی همه ی آثار ثبت جهانی شده ی ایران در سازمان یونسکو را میتوانید از نزدیک و با جزئیّات و طرّاحی بسیار زیبا و دلبرانه ببینید .

آرامگاه شیخ صفی الدّین اردبیلی ؛ اردبیل

مجموعه ، دارای یک گنجینه از تصاویر واقعی و عکس های زیبا از آثار ثبت شده ی جهانی هم هست ؛ سقف این نمایشگاه ، بامی است برای به دید نشستن همه ی آثار از نمای هوائی آن ها که بسیار گیراست . این باغ گنجینه که نخستین گونه در کشور میباشد در خرداد ماه 1392 ، گشوده شده است .

ارگ بم

بازار تبریز

پاسارگاد

پرستشگاه زیگورات چغازنبیل ؛ شوش

تخت جمشید ؛ مرودشت

تخت سلیمان ؛ تکاب

حسن آقای عنایت در کنار آرامگاه کوروش

حسن آقای عنایت در کنار کلیساهای ارامنه

زینب در کنار تندیس هرکول

زینب و میرحسین در کنار آرامگاه کوروش

سازه های آبی شوشتر

مجموعه کلیساهای ارامنه

گنبد سلطانیّه

مجموعه ی بیستون

مژگان ، زینب ، میرحسین و حسن در کنار نقش برجسته ی بیستون

من ، میرحسین ، زینب و مژگان در کنار آرامگاه شیخ صفی الدّین

من در کنار پرستشگاه زیگورات چغازنبیل

من در کنار آرامگاه شیخ صفی

من در کنار گنبد سلطانیّه

میدان نقش جهان ؛ سپاهان

میرحسین ، زینب ، مژگان و من در کنار ارگ بم

میرحسین ، مژگان ، زینب و حسن در مجموعه ی بیستون

میرحسین در کنار آرامگاه کوروش

پس از این بازدید که میشه گفت یه ایرانگردی کوتاه بود ، میریم به سمت مجتمع پالادیوم تا از مغازه ای که از روی خودمون ، تندیس میسازه ، دیدن بکنیم . این مجتمع بزرگ و متنوّع در خیابان مقدّس اردبیلی هست ؛ گویا مغازه ی یادشده در طبقه ی یکم ، واحد 109 هست . ولی هنگامی که به اون جا می رسیم ، میبینیم که برچیده و مغازه ی دیگه ای به جاش اومده . به جاش ، تصمیم میگیریم که ناهار رو در رستوران برزیلی واقع در مجتمع بخوریم . یه بار داره پر از سالادهای گوناگون و دل فریب . تا میتونیم سالاد میکشیم و میخوریم . سپس نوشیدنی های برزیلی هم سفارش میدیم و مینوشیم ؛ خیلی میچسبه و حال میده . اگرچه قیمتش واسه مون ، گرون درمیاد ولی راضی هستیم از این همه گونه گونگی و دلچسبی سالادها .

همینک نوبت به حسینیّه ی ارشاد میرسه در خیابون شریعتی .

2 )) حسینیّه ی ارشاد

مرکز سال ها کنشگری و سخنرانی مخالفان عقیدتی حکومت پهلوی همانند علی شریعتی و مرتضی مطهّری . این حسینیّه در سال 1345 خورشیدی در دوره ی پهلوی دوم ، توسّط کسانی هم چون محمّد همایون ، ناصر میناچی و عبدالحسین علی آبادی با گستره ی 4000 متر مربّع در محدوده ای مستطیل شکل با آمیزه ای از معماری معاصر و سنّتی ، ساخته شده است . این مجموعه ، سه ساختمان اصلی دارد که عبارتند از : حسینیّه ( تالار ) ، مسجد و کتاب خانه .

مرتضی مطهّری از آغاز در روند ساخت این بنیاد ، قرار گرفته بود و در اجرای برنامه های ارشادی و تبلیغی آن با محمّدتقی شریعتی ، هم کاری داشت .

مطهّری ، حسینیّه را در پایان سال 1349 ، رها کرد و از این پس ، بنیاد با سخنرانی های آتشین علی شریعتی به کار و راه خود ، ادامه داد .

سرانجام در سال 1351 ، ساواک به دستور شاه ، حسینیّه را تعطیل کرد و از آن تاریخ تا هنگامه ی پیروزی انقلاب اسلامی در بهمن ماه 57 ، بازگشایی نشد .

سالن حسینیّه در جنوب باختری مجموعه با گستره ی 1000 متر مربّع ، قرار دارد . هدف از ساخت حسینیّه در آن هنگامه ، ایجاد یک مرکز مذهبی و فرهنگی برای پوسته ی فرهیخته و روشن اندیش بود و به همین سبب ، حسینیّه ی ارشاد به گونه ی فضائی پیش رفته و امروزی ، طرّاحی و به شکل آمفی تئاتر ، ساخته شد . گنجایش سالن که با شیب مناسبی ، ساخته شده میتواند 1000 نفر در طبقه ی یکم و 500 نفر در طبقه ی دوم باشد . هم زمان تالاری نیز با گنجایش 500 نفر در زیرزمین حسینیّه ، ساخته شد تا کلاس های فرهنگی مذهبی در آن جا ، تشکیل شود .

مسجد این مجموعه به گستره ی 450 متر مربّع به شکل هشت گوش با سبک معماری مسجد شیخ لطف الله سپاهان ، ساخته و زیر مسجد به کتاب خانه ، ویژه شد و در سال 1359 ،همه ی رویه ی زیرین حیاط را گودبرداری کردند و در آن ، کتاب خانه ای با گستره ی 1700 متر مربّع ساختند .

سبک معماری ، کاشی کاری و خوش نویسی سازه ، توسّط مهندسان گوناگون ، رخ داده است . معمار سازه ، آقای علی برگه جانی میباشد . طرّاح سالن حسینیّه ، مهندس آفتاندلیان و طرّاح مسجد و شبستان ، مهندس بهرامی است . گنبد بسیارزیبا و بزرگ برافراشته بر بالای مسجد ، اثر جاودانه ی زنده یاد حسن معمار است که بر روی آن ، نوشته ای از دکتر علی شریعتی به چشم میخورد .

از آرایه های به کاررفته در سازه ، میتوان به گره سازی ، خوش نویسی ، نوشته نویسی و کاشی کاری ، اشاره داشت .

کاشی کاری های بسیارزیبای تالار در جایگاه سخنرانی و سردر ورودی و خروجی های تالار ، اثر زنده یاد حاج احمد زحمتکش است .

حسینیّه ی ارشاد به گونه ی یک مجموعه ی بزرگ فرهنگی و دینی در دی ماه 1346 در دفتر ثبت بنیادهای غیرانتفاعی به شماره ی 933 و در مورّخ 1 / 7 / 1382 به شماره ی 10857 در سیاهه ی آثار مردمی ایران به ثبت رسیده است .

هم چنین بر تابلوی دیگری به نام یادمان های انقلاب اسلامی ، چنین نگاشته اند :

مکان ها در یادآوری خاطرات ، نقش بسیارمهمّی دارند . این نقطه از شهر که در آن ، ایستاده اید در شکل گیری انقلاب اسلامی به رهبری حضرت امام خمینی ره ، دارای چنین اهمّیّتی است .

به یاد نقش تاثیرگذار حسینیّه ی ارشاد در شکل گیری انقلاب اسلامی

هنگامی که وارد حسینیّه میشویم ، آقایی را مشغول خوانش کتابی میبینیم ؛ گویا نمایشگاه جالبی با عنوان کاریحجماتور ( آثار مهدی معینی ) در پلّکان حسینیّه ، برپاست ؛ پس ، از آن هم دیدن میکنیم . ارزیاب حقّ آفتابه ، آش نخورده و دهان سوخته ، انرژی درمانی ، برجام و دیش مجاز از برخی دیدنی های این نمایشگاه هستند .

ارزیاب حقّ آفتابه

جایگاه عرضه ی هوای پاک وارداتی

تقویت احساسات میهنی

برجام

پایان خونین کشمکش خانوادگی

از جایگاه سخنرانی و نشستن در حسینیّه هم میتوان دیدن کرد .

سری هم به تالار وحدت میزنیم تا اگر نمایشگاهی یا نمایشی در آن جا ، برپاست ، دیدن بکنیم ؛ ولی تالار به دلیل ماه محرّم ، بسته است و کنشی ندارد . در بوستان رو به روی تالار مینشینیم و با نوشیدن چای ، خوردن خوراکی و بازی با گربه ها ، کمی خستگی میگیریم و سپس به سوی دریاچه ی جان باختگان شاخاب پارس ( شهدای خلیج فارس ) در باختر تهران به راه میافتیم . این دریاچه در نزدیکی بوستان چیتگر ، واقع است .

3 )) دریاچه ی جان باختگان شاخاب پارس ( شهدای خلیج فارس )

خودرور را در جای مناسبی گذاشته و گام زنان به سوی دریاچه می رویم . تصمیم بر این است که دور تا دور دریاچه را پیاده بپیماییم ؛ این پیاده روی با استراحت هایش ، سه ساعت به درازا میانجامد . اطراف دو بر باختری و خاوری دریاچه ، پر است از مغازه ها ، فست فودها و فروشگاه های گوناگون . در بر شمالی ، تونل هایی به نام تونل موج ساخته اند ؛ البتّه سر باز هستند . در بر جنوبی هم میتوان به کرانه ی دریاچه ، نزدیک شد و پایی به آب آن زد . در جاهای گوناگونی از اطراف دریاچه ، صندلی هایی هم برای استراحت و زدودن خستگی ، قرار داده اند . دریاچه ، دارای ماهی هم هست و امکان قایق سواری بر پهنه ی آن نیز شدنی است ؛ البتّه در صفی دراز .

هم سفران : میرحسین هاشمی ؛ زینب هاشمی ؛ حسن عنایت و مژگان زرکشان

 

درباره ی علیرضا هاشمی

اشکان هاشمی هستم ملقّب به مرد همیشه در سفر ؛ زاده ی 6 اردیبهشت 1362 ؛ دل داده ی ایران و تاریخ و طبیعت بی مانندش . سفر رو به صورت رسمی و ثبت شده از 14 اردیبهشت 1385 با سفری دلچسب به استان آذرآبادگان باختری ، آغاز کردم

مطلب پیشنهادی

خیابان طالقانی

این خیابان ، یکی از مهم ترین خیابان های مرکزی شهر قزوین است که در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.