شنبه 12 اسفند 1402
خانه / دژها / بازدید از قلعه ی آقابابا دشتابی

بازدید از قلعه ی آقابابا دشتابی

به نام خدایی که همگان را آزاد آفرید .

بازدید از قلعه ی آقابابا دشتابی

گردشگران : 1 نفر ( علی رضا هاشمی )

تاریخ : 9 تیر 1390

بازدید از قلعه ی آقابابا دشتابی

بخشی از دژ

  ساعت 40 : 9 و در کیلومتر 552 به سمت منطقه ی دشتابی در نزدیکی بویین زهرا به راه می افتم . پس از پشت سر گذاشتن روستاهای مشعلدار و پیریوسفیان ، سه راهی ارداق را به سمت راست رفته و از روستاهای لیاء ، وجیه آباد دشتابی و شهرستانک ، عبور کرده و رأس ساعت 08 : 10 و کیلومتر 583 به قلعه ی زیبا و کهنی در کنار جادّه می رسم که پس از پرس و جو ، متوجّه می شوم همان قلعه ی آقابابا دشتابیست . منطقه ، کاملاً خلوت و ساکت است و تنها نمادهایی که در این منطقه ، توجّه را به خود ، جلب می نمایند ، چند درخت قطور و کهن سال به هم راه همین قلعه ی فوق العاده جالب و شگفت انگیز است . ماشین ، کاملاً تا کنار قلعه می رود . خودرو را متوقّف کرده و از دروازه ی ویران شده ی دژ ، وارد آن می شوم . نکات جالب توجّه در این قلعه ، عبارتند از :

  1 ) مارمولک های واقعاًبزرگ و ترسناک در جای جای قلعه ، دیده می شوند که به محض آن که متوجّه حضور من می گردند ، سریعاً ، خود را به داخل سوراخ های دیوارهای قلعه می رسانند . این مارمولک ها ، واقعاً بزرگند و در عین حال زیبا که تا کنون ، نمونه ای از آن ها را در سفرهایم ندیده بودم .

  2 ) یک جفت جغد فوق العاده زیبا را نیز در قلعه می بینم که بر روی یکی از دیوارها به آرامی نشسته بودند و با دیدن من ، هر دو به پرواز درآمدند .

  3 ) از داخل دیوارهای قطور گلی قلعه ، صداهای مرموزی به گوش می رسد که اگر کسی ، شب هنگام ، پا به این قلعه بگذارد ، ضمن غلبه ی ترس شبانگاهی از این صداها نیز خواهد ترسید . به احتمال قریب به یقین ، این صداها ، مربوط به همان مارمولک های بزرگ هستند که در داخل این دیوارها ، لانه سازی کرده و به زندگی می پردازند .

  در چهار سوی این قلعه ی مربّعی شکل نه چندان بزرگ ، چهار برج دیده بانی ، خودنمایی می کنند که به علّت فراموشی ، رو به ویرانی نهاده اند . متأسّفانه در هیچ منبعی نتوانستم تاریخچه و قدمت این قلعه ی زیبا را بیابم . ای کاش بیش از پیش به این سرمایه های زیبا که در گوشه گوشه ی این خاک آریایی آرمیده اند ، توجّه می کردیم .

  بازدید از قلعه ی آقابابا دشتابی

بخشی از دژ

بازدید از قلعه ی آقابابا دشتابی

بخشی از دیوار دژ

درباره ی اشکان هاشمی

اشکان هاشمی هستم ملقّب به مرد همیشه در سفر ؛ زاده ی 6 اردیبهشت 1362 ؛ دل داده ی ایران و تاریخ و طبیعت بی مانندش . سفر رو به صورت رسمی و ثبت شده از 14 اردیبهشت 1385 با سفری دلچسب به استان آذرآبادگان باختری ، آغاز کردم

مطلب پیشنهادی

به سوی گیلان

به سوی گیلان

به سوی گیلان خرداد ماه است و این بار در کنار یک هم سفر جدید …

4 دیدگاه

 1. من دهيار آقابابا دشتابي هستم .
  نظرم رو در وبلاگ قبلي تون گذاشتمش حتما” ببينيد

 2. با سلام با تشکر از شما دوست عزیز که از قلعه ی بسیار زیبای آقابابا دشتابی دیدن کردید
  من در مورد این روستا تحقیق کردم و مطالبی دارم
  میتوانید به سایت مورد نظر بروید و مطالب را بدست آورید
  http://www.aghababa.rzb.ir

 3. سلام
  ممنون از مطالبتون
  سایت اقابابا دشتابی
  http://Www.aghababa.tk

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.