پنج‌شنبه 13 مهر 1402
خانه / استان ها / قزوین / بازدید از گرمابه رضوی

بازدید از گرمابه رضوی

بازدید از گرمابه رضویبه نام خدایی که همگان را آزاد آفرید .

بازدید از گرمابه رضوی

گردشگران : 1 نفر ( علی رضا هاشمی )

گردشگر بدقول : پیمان سلطانی اصل

  گرمابه ی زیبای رضوی با قدمتی 700 ساله ، بنائی است متعلّق به دوران صفویّه که با وسعت 2500متر مربّع در ورودی پلّکانی مسجدالنّبی ، ساخته شده است . این بنا ، هم اکنون تحت تملّک ورثه ی مرحوم حاج ایرج عبدالله نژاد و مرحوم رضا گل پرور است . پس از عبور از یک دالان بلند و تاریک به ورودی اصلی گرمابه می رسم . در گذشته ها ، این گرمابه ، دارای ورودی دیگری هم بوده که به سمت بازار وزیر ، باز می شده است ؛ ولی اکنون توسّط سازمان میراث فرهنگی ، مسدود شده است . پس از واردشدن به گرمابه ، رختکن آن را می بینید که در حدود 30 سال پیش ، به کمدهای نگه داری لباس ، مجهّز شده است ولی پیش از آن ، تنها ، دو اتاق بزرگ جهت تعویض لباس ها داشته است . در کنار رختکن ، اتاقی است مخصوص خشک کردن لنگ های حمّام که دارای یک کوره ی بزرگ در وسط اتاق با حرارت فوق العاده بالاست . در کنار این اتاق ، یک انباری کوچک هم وجود دارد که دری از آن به سمت چاه جمع آوری کثافات و پسماندهای گرمابه ، باز می شود .

  روزهای تعطیل این گرمابه ، فقط ، بیست و یکم ماه رمضان و بیست و هشتم ماه صفر است . وارد محوّطه ی اصلی شست و شو و استحمام می شویم . محوّطه ای است بزرگ تر از دیگرمحوّطه های گرمابه که دارای 5 دوش و دو حوضچه می باشد . یک قسمت به نام واجبی خانه یا داروخانه هم در گوشه ای از این بخش حمّام ، دیده می شود که مخصوص رفع زوائد بدن می باشد . بهای این گرمابه از 800 تومان به 1800 تومان رسیده که پس از چندی به 1500 تومان ، کاهش پیدا کرده است . پس از خروج از قسمت اصلی شست و شو ، یک پاشویه ، قرار دارد که برای رفع ناپاکی های پا و خروج از گرمابه است . با مساعدت مسؤول گرمابه ، آقای نقی پایدار ، به بام گرمابه می روم . منبع های آب گرم و سرد از هر یک ، 2 تا به هم راه یک کوره ی بزرگ که با دمای گاز ، آب را گرم می کند در بام نیمه مخروبه ی گرمابه ، قرار دارند . نام پیشین این گرمابه ، شاه بوده است که پس از انقلاب در جهت سیاست شاه زدایی ، به رضوی ، تغییر نام داده است . پس از اتمام بازدید و نوشیدن یک استکان چای حمّامی از این گرمابه ی زیبا ، خداحافظی می کنم .

بازدید از گرمابه رضوی

 علی رضا هاشمی

درباره ی اشکان هاشمی

اشکان هاشمی هستم ملقّب به مرد همیشه در سفر ؛ زاده ی 6 اردیبهشت 1362 ؛ دل داده ی ایران و تاریخ و طبیعت بی مانندش . سفر رو به صورت رسمی و ثبت شده از 14 اردیبهشت 1385 با سفری دلچسب به استان آذرآبادگان باختری ، آغاز کردم

مطلب پیشنهادی

تهران

تهران

تهران تهران ، پایتخت زیبای ایران است ؛ با مجموعه ای از دیدنی های تاریخی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.