چهارشنبه 12 مهر 1402
خانه / استان ها / قزوین / گرمابه ی گلشن

گرمابه ی گلشن

1 )) این گرمابه ی کهن در محلّه ی قدیمی سکّه شریحان که امروزه به خیابان کوروش ، نامیست ، قرار گرفته است ؛ اگرچه مالک آن جا از تاریخچه ی درست این گرمابه ، آگاهی ندارد ولی سبک و سیاق ساخت گرمابه ، حکایت از قاجاری بودن آن میکند .

2 )) گرمابه ، همینک ، رهاشده و رو به ویرانیست و اگر ثبت آثار ملّی نشده بود ، چه بسا دیگر اثری از آن بر جای نمیماند .

3 )) درب دولنگه ی چوبی آبی رنگ که حسابی کهنه و رنگ و رورفته شده است به همراه تابلوی شکسته ی گرمابه بر بالای آن ، نخستین عناصری هستند که میتوان دیدشان .

گرمابه ی گلشن

  4 )) پس از ورود به گرمابه ، باید از پلّکانی گذشت که به سوی جنوب ، کشیده شده است و سپس وارد محوّطه ی رختکن شد .

5 )) رختکن ، محوّطه ی بزرگیست که در چهار سوی ، فرورفتگی های کوتاهی ، دیده میشوند که با کمدهای چوبی ، پر شده اند . سمت خاوری رختکن به گرم خانه ، راه دارد . کاشی کاری زیبایی بر بالای ورودی گرم خانه ، دیده میشود .

گرمابه ی گلشن

گرمابه ی گلشن

گرمابه ی گلشن

کاشی کاری

  6 )) با ورود به گرم خانه با دو حوض کوچک سنگی ، رو به رو میشوم که بر روی یکی از آن ها ، کنده کاری زیبایی ، دیده میشود . سقف این بخش از گرمابه ، دارای ساختار زیباییست . هم دیوار گرم خانه و هم دیوار رختکن تا نیمه ، کاشی شده اند . چند دلو که همان سطل های کوچک پلاستیکی برای شست و شو هستند در گرم خانه ، دیده میشوند .

گرمابه ی گلشن

گرمابه ی گلشن

  7 )) بخش دیگری از گرمابه که در سمت جنوبی محوّطه ، قرار گرفته است و دارای طاق هایی است ، چهار حوض ، نام دارد که امروزه ، توسّط مالک به کارگاه چوب بری ، تبدیل شده است .

8 )) به گفته ی مالک ( آقای عبداللّهی )  که انسانی بسیار خوش برخورد است ، این گرمابه تا سه چهار سال پیش هم کار میگرده است . وی ، بیان میدارد که پدرش ، گرمابه را در سال 1360 ، خریداری کرده است ؛ گرمابه ای که در آن هنگام ، قوشه ، نامیده میشده است .

9 )) گرمابه ، دارای چند گنبد کوچک برای تهویه نیز میباشد .

10 )) نشانی درست گرمابه : قزوین ؛ خیابان کوروش ؛ آغاز کوچه ی اعرابیان

 

درباره ی اشکان هاشمی

اشکان هاشمی هستم ملقّب به مرد همیشه در سفر ؛ زاده ی 6 اردیبهشت 1362 ؛ دل داده ی ایران و تاریخ و طبیعت بی مانندش . سفر رو به صورت رسمی و ثبت شده از 14 اردیبهشت 1385 با سفری دلچسب به استان آذرآبادگان باختری ، آغاز کردم

مطلب پیشنهادی

تهران

تهران

تهران تهران ، پایتخت زیبای ایران است ؛ با مجموعه ای از دیدنی های تاریخی …

2 دیدگاه

  1. سلام
    میبینم که همچنان به گشت و گذارین 🙂
    خوش بگذره ایشالا
    سال نو هم مبارک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.