شنبه 12 اسفند 1402
خانه / استان ها / قزوین / گاراژ شرق

گاراژ شرق

گاراژ شرق

1 )) از آن جا که قزوین ، شهری مسافرپذیر و گذری بوده و هم چنین به دلیل نزدیکی به پایتخت ، تا پیش از ورود خودرو به ایران ، دارای کاروان سراهای بسیاری درون شهر بوده تا مسافران و رهگذران در آن جاها به استراحت بپردازند و اسبان و شتران شان را تیمار نمایند . پس از ورود خودرو نیز برخی از این کاروان شراها به گاراژها و پایانه های خودروهای مسافربری اعمّ از اتوبوس و سواری ، بدل شدند ؛ امّا پس از تمرکز پایانه های مسافربری در چند نقطه ی اصلی و مهمّ شهر که عموماً نیز بیرون از شهر بودند ، این گاراژها یا حالتی رهاشده به خود گرفتند و یا تغییر کاربری دادند .

گاراژ شرق

یکی از این گاراژها ، شرق ، نام دارد که در آغاز خیابان خمینی از سمت سبزه میدان ، واقع شده است که جزئی از مجموعه ی بزرگ سعدالسّلطنه بوده است . ساختمان های این گاراژ ، عموماً فرسوده و کهن هستند . در بخش هایی از گاراژ ، میتوان کاشی ها و آجرهای رنگارنگ را به دید نشست . هم چنین طاق های برافراشته هم شایان دیدن میباشند ؛ امّا بیش تر بخش های قدیمی آن به دلیل کم توجّهی و رهاشدگی ، ویرانه یا نیمه ویرانه گشته اند .

گاراژ شرق

گاراژ شرق

  2 )) از آن جا که اتوبوس های تهران برای سوارکردن مسافران شان در این گاراژ میایستادند ، این جا را گاراژ شرق ، نام نهادند ؛ چرا که تهران در سمت خاوری قزوین است .

گاراژ شرق

  3 )) همینک این گاراژ ، کاربری پیشین خود را از دست داده و در آن ، چند کارگاه درودگری ، یک درخت بسیار کهن سال ، یک لنگه در چوبی بزرگ برای ورودی اصلی و یک خودروی فولکس واگن قدیمی و مستعمل ، چشم ها را به سمت خویش میکشانند .

گاراژ شرق

گاراژ شرق

گاراژ شرق

گاراژ شرق

گاراژ شرق

گاراژ شرق

 

درباره ی اشکان هاشمی

اشکان هاشمی هستم ملقّب به مرد همیشه در سفر ؛ زاده ی 6 اردیبهشت 1362 ؛ دل داده ی ایران و تاریخ و طبیعت بی مانندش . سفر رو به صورت رسمی و ثبت شده از 14 اردیبهشت 1385 با سفری دلچسب به استان آذرآبادگان باختری ، آغاز کردم

مطلب پیشنهادی

آذربایجان زیبای ما

آذربایجان زیبای ما

آذربایجان زیبای ما کوله بار سفر را میبندیم و با همراهی بچه های خوش سفر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.