دوشنبه 4 تیر 1403
خانه / استان ها / قزوین / پمپ بنزین

پمپ بنزین

 

     پمپ بنزین

3 آبان 1392

گردشگران : علی رضا هاشمی ، رسول علیخانی و مجید آیتی

گردشگری دانشی ـ صنعتی ، یکی از زیرشاخه های گردشگری نوین امروزی میباشد . در راستای این نوع از گردشگری ، در روز آدینه سوم آبان ماه به پمپ بنزین مستقر در خیابان آیت الله خامنه ای !! میرویم . چند روز پیش تر با مسؤول این جایگاه سوخت ، آقای مقامی ، هماهنگی لازم را انجام داده بودم و مقرّر شد که در ساعت 9 صبح آدینه به حضور ایشان برسیم . این جایگاه سوخت گیری در سال 1381 با سرمایه ای در حدود 5 میلیارد ریال در زمینی به بزرگی 1000 متر مربّع ، احداث شد . این جایگاه ، مجهّز به 6 تلمبه ی سوختگیری دوسویه است که بهای هر یک از این تلمبه ها ، برابر 150 میلیون ریال میباشد . هم چنین دو انباره ی 50 هزار لیتری در این جایگاه ، وجود دارند که بهای هر یک ، 300 میلیون ریال است . به گفته ی آقای مقامی ، این جایگاه سوخت گیری با مجهّز بودن به دو انباره ی 50 هزار لیتری ، بزرگ ترین جایگاه سوخت گیری درون شهر کاسپین میباشد . هم چنین به گفته ی ایشان ، باقی تأسیسات موردنیاز یک جایگاه سوخت ، اکنون ، چیزی در حدود 5 میلیارد ریال هزینه دربردارد . شرکت نفت از هر لیتر بنزین ، 100 ریال را برای کارمزد جایگاه در نظر میگیرد و به جایگاه دار میدهد ؛ البتّه این کارمزد برای بنزین های درجه ی یک ، پرداخت میشود و اگر درجه ی بنزین ، پایین ترین باشد ، این کارمزد به 70 یا 80 ریال در برابر هر لیتر ، کاهش پیدا میکند .

  به گفته ی آقای مقامی در سطح استان کاسپین ، 72 جایگاه سوخت ، مشغول فعّالیّت هستند که حدود 20 جایگاه در حال زیان دهی میباشند . هم چنین ایشان میگویند که دولت در هزینه ها ، کم ترین کمکی نمیکند .

  بیش تر قطعات موردنیاز در احداث جایگاه ، ساخت درون کشور هستند و برخی از قطعات نیز از بیرون از کشور مانند ژاپن می آیند .

  جایگاه سوخت مقامی به علت آن که در راه تهران ، قرار گرفته ، ماهانه از 1 میلیون تا 1 میلیون و دویست هزار لیتر بنزین میفروشد .

  روش انتقال سوخت از شرکت نفت به جایگاه نیز بدین صورت است که بنزین توسّط تانکرهایی که هر یک 30400 لیتر گنجایش دارند به جایگاه ، آورده میشود ؛ سپس ژرف سنجی ( دیپ ) زده میشود و آن گاه از راه شلنگ های تانکر که دو تا هستند ، وارد انباره های جایگاه میگردد . تخلیه ی کامل هر تانکر ، نیم ساعت به طول میانجامد .

  شرکت نفت کاسپین ، بنزین موردنیاز خود را از پالایشگاه شهرری تهران میگیرد .

  جنس مخزن ها از ورق سیویل با کلفتی 3 میلی متر میباشد .

  از آقای مقامی درباره ی علّت ممنوعیّت بهره برداری از تلفن همراه در پمپ بنزین میپرسیم و وی به تولید جریان الکتریسیته توسّط تلفن های همراه و افزایش خطر انفجار در پمپ بنزین ، اشاره میکند .

  پس از سخنان آقای مقامی از بیرونی انباره ها و نمای کلّی پمپ بنزین هم بازدید کوتاهی مینماییم .

           پمپ بنزین

درباره ی اشکان هاشمی

اشکان هاشمی هستم ملقّب به مرد همیشه در سفر ؛ زاده ی 6 اردیبهشت 1362 ؛ دل داده ی ایران و تاریخ و طبیعت بی مانندش . سفر رو به صورت رسمی و ثبت شده از 14 اردیبهشت 1385 با سفری دلچسب به استان آذرآبادگان باختری ، آغاز کردم

مطلب پیشنهادی

استان سمنان

استان سمنان

استان سمنان با همراهی هم سفر عزیزم ، مرصاد میریم به سوی استان سمنان تا …

2 دیدگاه

  1. سفر خوبی بود
    از آقای هاشمی هم تشکر میکنم ک باعث شد اطلاعات من در این زمینه افزایش پیدا کنه

  2. من هم تشکر می کنم از اقا هاشمی واقعا آموزنده بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.