سه‌شنبه 14 آذر 1402
خانه / پل ها / پل 7 دی

پل 7 دی

1 )) پل 7 دی که در سال 1390 ، پس از دو سال کار ، گشایش یافته است ، دو خیابان اصلی شهر قزوین یعنی نادری شمالی و نادری جنوبی را به یک دیگر ، پیوند میدهد . در واقع این پل بر روی چهارراه نادری ، ساخته شده است .

yy (4)

2 )) این پل ، نام خود را از روزی گرفته است که در آن روز به سال 1357 ، چهار تن از دانش آموزان قزوینی که در تظاهرات علیه رژیم پهلوی ، شرکت کرده بودند در خیابان پادگان ، توسّط عوامل نظامی و ارتشی ، جان باختند .

yy (2)

3 )) هر سمت این پل ، دارای دو باند رفت و آمد میباشد که توسّط بلوک های سیمانی از یک دیگر ، جدا شده اند . هر یک از سمت های رفت و برگشت ، دارای روشنایی جداگانه نیز میباشد .

yy (5)

4 )) بخشی از پایه های این پل با کاشی کاری و برگرفته از کاشی کاری های تاریخی شهر قزوین از جمله دروازه ی درب کوشک ، آراسته شده اند .

yy (6)

5 )) فضای زیر این پل به پارکینگ خودروها ، ویژه سازی شده است که هزینه ی آن بدین قرار است : ورودی 10 هزار ریال ؛ هر نیم ساعت 5000 ریال و ایستادن از 10 تا 24 ساعت 65 هزار ریال ؛ هم چنین در بخشی از فضای زیر پل که نزدیک چهارراه میباشد ، آب نماهایی ، تعبیه شده است .

yy (7)

6 )) دست شویی های زنانه و مردانه نیز در زیر پل با کاشی کاری های رنگارنگ در سمت خیابان نادری جنوبی ، ساخته شده است .

yy (1)

yy (8)

درباره ی اشکان هاشمی

اشکان هاشمی هستم ملقّب به مرد همیشه در سفر ؛ زاده ی 6 اردیبهشت 1362 ؛ دل داده ی ایران و تاریخ و طبیعت بی مانندش . سفر رو به صورت رسمی و ثبت شده از 14 اردیبهشت 1385 با سفری دلچسب به استان آذرآبادگان باختری ، آغاز کردم

مطلب پیشنهادی

سپاهان زیبا

سپاهان زیبا

1 )) دهکده ی گردشگری نمک پتاس از قزوین تا این دهکده ، راه بلندی …

یک دیدگاه

  1. در طرفین این پل، مسجدهای سوخته چنار و ستوده و در طرف سوم بیمارستان قدیمی بوعلی وجود دارد. کاش به آنها هم اشاره می‌کردید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.