شنبه 12 اسفند 1402
خانه / استان ها / قزوین / منطقه ی حفاظت شده ی طارم پایین

منطقه ی حفاظت شده ی طارم پایین

منطقه ی حفاظت شده ی طارم پایین

استان قزوین ، دارای چند منطقه ی حفاظت شده است که طارم پایین ( سفلی ) ، یکی از مهم ترین آن هاست . پس از انجام هماهنگی های لازم با اداره ی کل حفاظت محیط زیست استان از طریق دوست خوبم ، میثم پیکانی و با هماهنگی های محیطبان امید عزت پور به سمت منطقه ی طارم در شمال استان قزوین میرویم .

منطقه ای پهناور و گسترده با گونه گونگی زیستی بالا و با 200 هزار هکتار گستره ؛ از آن جا که برای دیدن حیات وحش ، باید صبح زود در منطقه باشیم ، پس ساعت های نخستین بامداد به راه میافتیم و خود را به پاسگاه محیط بانی شهر سیردان میرسانیم . در آن جا با محیطبان نصیری ، آشنا میشویم و پس از لختی با خودروی پیکاپ محیط زیست به سوی منطقه ی حفاظت شده میرویم .

طارم پایین

به منطقه که میرسیم برای دوربین کشی و دیدن حیات وحش ، نیاز به جایی آرام و کم سر و صدا داریم ؛ پس به بلندی میرویم و دوربین در دست ، آماده ی شکار صحنه های جذاب حیات وحش میشویم .

در آغاز میتوانیم گله هایی از کل و بزها را ببینیم که در فاصله ای نه چندان دور از ما ، مشغول چرا هستند . آن ها هم حضور ما را دریافته اند و به ما ، نگاه میکنند . هنگامی که برای استراحت نشسته ایم ، یک هما که از پرنده های زیستی این منطقه است بر فراز ما ، پرواز میکند ؛ بزرگ است و زیبا . از دیگر گونه های حیات وحش این جا ، خرس و پلنگ هستند .

با محیطبان های گرامی ، نشستیم ، گفتیم و خندیدیم و هم چنین از سختی ها و رنج های شغل شان شنیدیم . محیطبان ها در کشور ما ، یکی از بهترین ها هستند .

طارم پایین

طارم پایین

طارم پایین

 

درباره ی اشکان هاشمی

اشکان هاشمی هستم ملقّب به مرد همیشه در سفر ؛ زاده ی 6 اردیبهشت 1362 ؛ دل داده ی ایران و تاریخ و طبیعت بی مانندش . سفر رو به صورت رسمی و ثبت شده از 14 اردیبهشت 1385 با سفری دلچسب به استان آذرآبادگان باختری ، آغاز کردم

مطلب پیشنهادی

آذربایجان زیبای ما

آذربایجان زیبای ما

آذربایجان زیبای ما کوله بار سفر را میبندیم و با همراهی بچه های خوش سفر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.