سه‌شنبه 26 تیر 1403
خانه / استان ها / زنگان / ساختمان ذوالفقاری

ساختمان ذوالفقاری

تنها ساختمان تاریخی دارای شیروانی در زنجان

زنجان ؛ خیابان طالقانی

ساختمان ذوالفقاری

سازه ی تاریخی ذوالفقاری در مرکز بافت کهن ، واقع شده که همینک تبدیل به گنجینه ی مردان نمکی چهرآباد گشته است . این سازه ، دربردارنده ی بخش های اندرونی و بیرونی و بخش های اداری است . این سازه در دو طبقه و یک سردابه ، ساخته شده است . پلان سازه ، ایرانی و سبک ساختمانی از سازه های گوتیک اروپا ، تقلید شده است .

در طبقه ی هم کف ، ورودی سازه که یک سقف سرپوشیده با دو ستون ، تعبیه شده به هشتی ، پایان میگیرد . هسته ی مرکزی این سازه به سبک چهارطاقی با سقف گنبدی ، اجرا شده و جرز و دیوارهای باربر ، سنگینی سقف را تحمل مینماید . همه ی مجموعه با پوشش بیرونی شیروانی است که تا زمان ساخت در این شهر ، پیشینه نداشته است . در بالای هسته ی مرکزی سازه ، نورگیر زیبایی ، تعبیه شده که به کلاه فرنگی ، نامدار است .

لطف بازدید از این سازه ، بودن مردان نمکی است که بسیار شایان توجه میباشند . مردانی که با شکل و شمکایلی انسانی از زیر خروارها خاک ، بیرون آورده شده اند و چه جالب که سالم مانده اند .

درباره ی اشکان هاشمی

اشکان هاشمی هستم ملقّب به مرد همیشه در سفر ؛ زاده ی 6 اردیبهشت 1362 ؛ دل داده ی ایران و تاریخ و طبیعت بی مانندش . سفر رو به صورت رسمی و ثبت شده از 14 اردیبهشت 1385 با سفری دلچسب به استان آذرآبادگان باختری ، آغاز کردم

مطلب پیشنهادی

منطقه ی یولچی

منطقه ی یولچی

منطقه ی یولچی اگرچه در نقشه ی راهنمای گردشگری استان قزوین ، یولچی به نادرست …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.