سه‌شنبه 28 فروردین 1403
خانه / روستاها / زنجان سرد

زنجان سرد

1 )) مسجد جامع زنجان

زنجان سرد ، میزبان این هفته ی ماست .

زنجان ، یکی از مذهبی ترین شهرهای ایران است که همانند همه ی شهرهای بزرگ و مهمّ کشورمان ، دارای مسجد بزرگ و اصلی است به نام مسجد جامع . ایبن مسجد چهارایوانی ، دارای یک گنبد آبی رنگ و دو مناره است . حیاط بزرگ این مسجد ، دارای یک حوض در مرکز است . نام اصلی مسجد ، سید است که دربردارنده ی یک مدرسه ی دینی هم هست .

مسجد جامع زنجان

مسجد جامع زنجان

مسجد جامع زنجان

2 )) روستای قلعه جوق سادات

زنجان سرد

یک نکته : در کشوری که آزادی بیان ، آزادی مطبوعات و آزادی رسانه ها ، وجود ندارد ، تابلونویسی و دیوارنویسی ، فراوان دیده میشود ؛ این یادگاری از جنبش مهساست .

در کنار راه زیبا و باحال قیدار به بیجار ، روستایی که واقعن روستاست ، قرار گرفته است . از چند تن از اهالی که میپرسم ، نمیدانند معنای نام روستا ، چیست . با مهربانی دو خانواده از روستاییان ، وارد خانه های باصفای شان میشویم ، با آن ها ، گپ میزنیم و خستگی را میزداییم .

زنجان سرد

یکی از میزبانان مان ، آقامهدی و خانواده اش بودند .

روستا در میانه ی دره ای ، واقع شده که یک رودخانه ی کم آب هم از آن میگذرد . خانه های بسیاری ، هنور کاه گلی هستند و دارای در و پنجره های رنگی .

قلعه جوق سادات

قلعه جوق سادات

قلعه جوق سادات

قلعه جوق سادات

3 )) روستای قروه

زنجان سرد

البته به نظر میرسد قروه ، دیگر شکل روستایی خود را از دست داده و بیش تر نقاط آن به حالت یک شهرک درآمده است . ما به بخشی از آن که هنوز بوی روستا میدهد ، سر میزنیم ؛ یک بخش قدیمی و جذاب که مسجد جامع تاریخی قروه و خانه های سنگی در آن ، واقع شده اند .

روستای قروه

روستای قروه

روستای قروه

روستای قروه

روستای قروه

درباره ی اشکان هاشمی

اشکان هاشمی هستم ملقّب به مرد همیشه در سفر ؛ زاده ی 6 اردیبهشت 1362 ؛ دل داده ی ایران و تاریخ و طبیعت بی مانندش . سفر رو به صورت رسمی و ثبت شده از 14 اردیبهشت 1385 با سفری دلچسب به استان آذرآبادگان باختری ، آغاز کردم

مطلب پیشنهادی

اردبیل جان

اردبیل جان

اردبیل جان استان اردبیل جان برای دومین بار در سال 1402 ، میزبان ماست ؛ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.