پنج‌شنبه 13 مهر 1402
خانه / روستاها / روستای قیطول

روستای قیطول

1 )) روستای قیطول در فاصله ی 129 کیلومتری شهر قزوین ، قرار دارد گه این فاصله را میتوان در یک ساعغت و 55 دقیقه پیمود . این روستا در منطقه ی طارم پایین ، واقع شده است و برای رسیدن به آن ، میتوان وارد کهن راه قزوین ـ رشت شد و پس از گذشتن از روستاهای آقابابا و دودهه و شهرهای کوهین ، لوشان و منجیل به سمت راست و به سوی زنگان و طارم رفت . راه ، آسفالته و در بیش تر مسیر ، بسیار مناسب است . از منظر آب بند منجیل هم میتوان دیدن کرد .

f-8

نمایی از دریاچه ی آب بند منجیل

  2 )) در قیطول با آقای فلّاح ، قرار داریم تا ضمن گرداندن ما در روستا ، ما را با تاریخ روستا نیز آشنا نماید . نزدیک ترین روستاها به قیطول ، قره چم و هنده زمین هستند . گستره ی روستای قیطول ، حدود 60 هکتار زمین های کشاورزی و 159 هکتار زمین های غیرکشاورزی میباشد . از فرآورده های کشاورزی این روستا ، میتوان به زیتون و پیاز ، اشاره کرد . عمده ترین درآمد مردم روستا ، فروش زیتون میباشد .

آب روستا از آب های رودخانه و آب پمپاژ از منبعی که در نزدیکی روستای هنده زمین ، قرار گرفته است ، فراهم میشود .

نخستین جایگاه روستا ، جایی بوده است به نام کند یری ( زمین روستا ) که همینک به باغات ، تبدیل شده است . بخش دوم قیطول که زندگی در آن با زمین لرزه ی سخت سال 1369 ، می ایستد ، همینک به ویرانه ای ، بدل شده است و بخش سوم که از سال 1370 ، زندگی در آن ، جریان می یابد ، همینک ، زنده و شاداب است و حدود 33 خانوار در آن ، زندگی مینمایند .

بدبختانه چم واژه ی قیطول را کسی نمیداند .

این روستا ، فاقد دهیاری میباشد .

از گرمابه ی سنّتی و کهن این روستا هم دیدن مینماییم .

f-10

  زبان مردم روستا ، ترکیست .

جایی در راه روستا به روستای کشکور ، هست که به هفت برادران ، نامدار میباشد که مردم را اعتقاد بر تاریخی بودن آن است . هم چنین دو گورستان در روستا هستند : یکی ، کهن که گورها ، تنها و تنها با سنگ چین ، مشخّص شده اند و دیگری ، نوین که گورهای هم پیوند با دهه ی پنجاه خورشیدی تا کنون در آن ، دیده میشوند .

f-3

تپه ی کوچک هفت برادران

f-2

سنگ چینی که نشان یک گور کهن است .

f-1

گوری جدیدتر

f-4

خانه ی روستایی کهن که به دنبال زمین لرزه ، ویران شده است .

f-5

طبیعت زیبای اطراف قیطول

f-9

نمایی همگانی از قیطول

  ناهار را با یک دوغ محلّی بسیار خوش مزه ، میهمان آقای فلّاح هستیم .

f-6

من ، آقای عنایت و آقای فلّاح

f-7

دوغ محلّی بسیار خوش مزه با آویشن

درباره ی اشکان هاشمی

اشکان هاشمی هستم ملقّب به مرد همیشه در سفر ؛ زاده ی 6 اردیبهشت 1362 ؛ دل داده ی ایران و تاریخ و طبیعت بی مانندش . سفر رو به صورت رسمی و ثبت شده از 14 اردیبهشت 1385 با سفری دلچسب به استان آذرآبادگان باختری ، آغاز کردم

مطلب پیشنهادی

تهران

تهران

تهران تهران ، پایتخت زیبای ایران است ؛ با مجموعه ای از دیدنی های تاریخی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.