دوشنبه 14 آذر 1401
خانه / دژها / دژ سنگرود

دژ سنگرود

دژ سنگ رود

                           18 اردیبهشت 1394

1 )) ساعت 37 : 09 و کیلومتر 179648 از سمت میدان مینودر به سوی روستای رزجرد ، بیرون میروم و پس از پشت سر گذاشتن روستاهای کورانه و رشتقون در ساعت 52 : 09 و کیلومتر 179665 به روستای رزجرد میرسم ؛ از آن جا که چند روز پیش تر با آقای رمضان خویینی ، مدیر سایت روستای رزجرد ، هماهنگ کرده بودم ، پس از رسیدن به روستا ، به دنبال تماسّی با ایشان ، به کنار ایستگاه تاکسی های کاسپین مستقر در رزجرد میروم و منتظر آقای علی رضا بخشی میمانم که بناست به عنوان راهنما با من ، همراه شود .

2 )) پس از رسیدن آقای بخشی در ساعت 07 : 10 از رزجرد به سوی راه اصلی الموت ، بازمیگردیم و پس از رسیدن به راه شاخه ای آبشار ورچر به آن سوی رفته و نخستین سه راهی را به سمت راست ؛ سه راهی دوم را به سمت چپ و سومین سه راهی را نیز به سمت راست میرویم ؛ راه ، خاکی و شوسه است . تا بخش بسیاری از راه را با ماشین سواری میتوان پیمود ؛ سرانجام ماشین را در کنار یک جویبار ، پارک کرده و کوهپیمایی مان را در ساعت 30 : 10 ، آغاز مینماییم . یک کوهپیمایی سبک .

3 )) پس از حدود 15 دقیقه به تپّه ای میرسیم که به گفته ی آقای بخشی ، جایگاه اصلی دژ بوده است که امروزه هیچ چیزی از آن بر جای نمانده است . آثار پرشماری از کنده کاری های زمین تپّه ، نشان دهنده ی تاراج دارایی هایی از این جا بوده و نشانگر این که دژ در همین جا ، قرار داشته است . اطراف تپّه ی اصلی نیز ، سنگ چین های چندی ، دیده میشوند که جای اندیشه و درنگ دارند . در پایین دست دژ ، رودخانه ، روان است و این ، نشان دهنده ی موقع استراتژیک آن میباشد . بدبختانه هیچ اثر شایان یادآوری از دژ بر جای نمانده است و دژ سنگرود به جز ارزش فرهنگی و باستان شناختی ، ارزش دیگری ندارد .

4 )) نقطه ی جی پی اسی : 36 درجه و 20 دقیقه ی شمالی و 50 درجه و 13 دقیقه ی خاوری

دژ سنگرود

 

دژ سنگرود

 

دژ سنگرود

درباره ی اشکان هاشمی

اشکان هاشمی هستم ملقّب به مرد همیشه در سفر ؛ زاده ی 6 اردیبهشت 1362 ؛ دل داده ی ایران و تاریخ و طبیعت بی مانندش . سفر رو به صورت رسمی و ثبت شده از 14 اردیبهشت 1385 با سفری دلچسب به استان آذرآبادگان باختری ، آغاز کردم

مطلب پیشنهادی

استان البرز

استان البرز

استان البرز در سفر استانی دیگری ، این بار یک هفته را در استان کوچک …

5 دیدگاه

  1. سلام
    دیگه سر نمیزنین آقای هاشمی.البته فعلا هم سر نزنین :)) چون بلاگفا خرابه و دسترسی به مدیریت وبلاگا نیست :

  2. علیرضا جان خیلی خوب میشه اگه با استفاده از سرویس گوگل، روی نقشه هم مسیر رو مشخص کنی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.