شنبه 12 اسفند 1402
خانه / خیابان ها / خیابان شهیدمدنی

خیابان شهیدمدنی

خیابان شهیدمدنی

1 شهریور 1392

گردشگران : علی رضا هاشمی ، جواد دانیال زاده ، مینا کلهر ، پیمان سلطانی اصل ، رؤیا کلهر ، زینب هاشمی و مهشید بهرام فرد

برنامه ی جالب و متفاوت خیابانگردی ، یکی از برنامه های من است که قرعه ی نخستین بازدید خیابانی به خیابان شهیدآیت الله مدنی افتاد .

  خیابان شهیدمدنی با دو بخش خاوری و باختری از تقاطع شهیدلشکری در سمت خاور ، آغاز شده و به تقاطع آزادگان در باختر ، خاتمه می یابد .

  نکاتی درباره ی این خیابان :

  1 ) نام سابق این خیابان ، فشار قوی بوده است ؛ چرا که تیرهای بزرگ فشار قوی برق در میانه ی این خیابان ، قرار داشته اند که امروزه با حذف آن ها و جایگزینی تیرهای برق سبزرنگ بلند و هوشمند ، این خیابان به چهارباغی زیبا ، تبدیل شده است .

  2 ) نخستین ساکنان این خیابان ، خانواده ی پورشکرریز ، حسین پور ، رحمانی و مظفّری هستند که حدود 32 سال پیش ، در منطقه ای که گندمزار و باغستان بوده است ، ساکن شده تا کم کم بر رونق این خیابان ، افزوده میشود . این خانواده ها ، در ابتدای سکونت در این خیابان ، حتّی از نعمت آب آشامیدنی هم محروم بوده اند و آب خود را از چشمه ای در نزدیکی های این منطقه ، تهیّه میکرده اند .

  3 ) کوچه های این خیابان ، عبارتند از :

  کوچه ی صلابت کوچه ی صبا وکوچه ی شهیدداریوش عطّاران

  خیابان هایی که به این خیابان ، منتهی می شوند نیز عبارتند از :

  خیابان شهیدثالث ، خیابان بوستان دوم ، خیابان بوستان یکم و خیابان شهیددستغیب

  زحمت یادداشت این نام ها با مهشید بود .

  4 ) مغازه ها و اماکن عمومی واقع در این خیابان ، عبارتند از :

  سوپر حسین ، کاشی سرامیکو ، پمپ بنزین سینا ، تعویض روغنی سینا ، تابلوسازی ، املاک سینا ، املاک آلونک ، ساندویچ ونک ، پیتزا هر شب ، خشکبار دست چین ، قهوه خانه ، میوه فروشی ، درب اتوماتیک ، آژانس تاکسی تلفنی طوس ، سوپر میوه ی خانواده ، املاک نخل ، نوشت افزار نیکان ، خشکشویی پلوتون ، مشاور املاک مهر ، مهد کودک مریم ، لباس زیر تینا ، آرایشگاه آراجزیره ، نت سرای آسیا تک ، درمانگاه شبانه روزی مهرگان ، داروخانه ی دکترمعیّری ، مزون میس دفنه ، املاک ایمان ، املاک سپهر ، نانوایی سنّتی ، باشگاه پرورش اندام ، انجمن حمایت از بیماران کلیوی امام سجّاد ، شیرینی فروشی شیرین خاتون و نامبر وان

  زحمت یادداشت اسامی بالا را رؤیا عهده دار شد .

  5 ) نخستین تقاطع خیابان ، تقاطع خیابان های شهیدمدنی و خیابان شهیدبابایی است که این خیابان را از سمت جنوب به شمال ، قطع می کند . این تقاطع به چراغ راهنمایی ، مجهّز است و تقاطع دوم ، تقاطع خیابان های شهیدمدنی و خیابان دانشگاه بین المللی امام خمینی ( نوروزیان ) است که این خیابان را از همان جهت جنوب به شمال ، قطع مینماید . انتهای این خیابان در تقاطع آزادگان است .

  6 ) مسیر رفت مان از پیاده روی سمت راست خیابان و در جهت حرکت خودروهاست ؛ حال مسیر برگشت را از پیاده روی آن سوی خیابان ، پی میگریم . در تقاطع نوروزیان ـ مدنی به محلّی میرسیم که در سال 1377 ، زمین بایر بزرگی بود که محلّ دیدار عمومی آقای خاتمی عزیز با مردم قزوین در سفر استانی وی بود . در این محل ، خاطرات من ، مینا ، زینب و رؤیا ، زنده ی زنده میشود ؛ یاد آن روزها خوش !

  در تقاطع شهیدبابایی ـ شهیدمدنی ، مهمان بستنی از جانب پیمان میشویم که به خاطر جریمه ی پرتاب زباله در سطح خیابان ، آن را متقبّل میشود .

  7 ) در آخرین تقاطع و در واقع ، ابتدای مسیر حرکت مان به جایی میرسیم که در گذشته های دور و پیش از احداث این خیابان ، روستای قلعه در این مکان ، استقرار داشته است و گورستان قدیمی آن روستا با پستی ها و بلندی های ناچیزی ، خودنمایی میکند .

  8 ) به گفته ی اهالی این خیابان ، در گذشته جوی آب کوچکی از میانه ی این خیابان ، عبور میکرده است .

  9 ) چراغ های روشنایی فعلی این خیابان ، هوشمند هستند ؛ یعنی از ساعت 22 شب به بعد با کم تر شدن رفت و آمد عابرین و خودروها ، نور آن ها ، کم تر میشود .

  10 ) به گفته ی یکی از اهالی ، بنی صدر ، رئیس جمهوری وقت با پیشنهاد کوچ اجباری اوباش اطراف قزوین به این منطقه ، مخالفت میکند ؛ چرا که این منطقه را به علّت آن که در شمال شهر ، قرار گرفته ، دارای آینده ای درخشان در توسعه ی شهری میدانسته است .

  11 ) شهیدمدنی ، امام آدینه ی تبریز بوده که در سال 1360 در محراب نماز به دست گروهک مجاهدین خلق ، کشته میشود .

  در پایان این بازدید دوساعته ، با دعوت مهشید برای صرف ناهار به خانه ی شان میرویم که در این جا بر خود ، لازم میدانم از زحمات مادر و پدر عزیز وی ، سپاسگذاری نمایم .

خیابان شهیدمدنی

پیمان و جواد در تابلوی شهری

خیابان شهیدمدنی

چهارراه شهیدمدنی ـ شهیدبابایی

خیابان شهیدمدنی

مینا ، زینب ، مهشید ، رؤیا و پیمان ؛ ابتدای خاوری خیابان

خیابان شهیدمدنی

رؤیا ، زینب ، مهشید ، من و پیمان ؛ ابتدای خاوری خیابان

درباره ی اشکان هاشمی

اشکان هاشمی هستم ملقّب به مرد همیشه در سفر ؛ زاده ی 6 اردیبهشت 1362 ؛ دل داده ی ایران و تاریخ و طبیعت بی مانندش . سفر رو به صورت رسمی و ثبت شده از 14 اردیبهشت 1385 با سفری دلچسب به استان آذرآبادگان باختری ، آغاز کردم

مطلب پیشنهادی

به سوی گیلان

به سوی گیلان

به سوی گیلان خرداد ماه است و این بار در کنار یک هم سفر جدید …

36 دیدگاه

 1. درود
  خوشحالم که میبینم اولین بازدید خیابان گردی در قزوین با استقبال مطلوبی امواجه شده است.
  همچنین بازگشت خانم رویا کلهر رو دوباره گرامی میدارم و امیدوارم که حضورشون ادامه داشته باشد.

  به پیمان و جواد هم توصیه میکنم خونه مردم رو بدون اجازه نبینند(اشاره ای به عکس ایشان)

  جای سایر دوستان هم خالی…..

 2. من از خانواده ی مهشید عذر خواهی میکنم
  و ازشون به خاطر مهمون نوازیشون تشکر میکنم

 3. mer30 ehsan 😀 ishalla ghesmat she biam
  dar kenare dostane khob basham 😀

 4. rasti az maman zahra va mahshid babate mehmon navazishon tashakor mikonam 😀 belakhas pedare aromeshon ke maro tahamol kardan 😀

 5. روز خیلی خوبی بود. خیلی خیلی خوش گذشت. جای دوستانی که نبودن خالی. ناهار هم خونه ما خیلی خوب بود. بازم تشریف بیارید

 6. اینجور که بوش میاد کف گیر مناطق دیدنی کاسپین خورده ته دیگ و به خیابان گردی رو آوردید!!

 7. مثلاً این ژست مسخره اش چه معنی داره ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 8. انار انار
  یالله انار ر ر ر
  :دی

 9. خیلی قبل تر از پورشکرریزو حسینی اون محله ساکن داشته تا جایی که من میدونم چراغی و قنبری و قمقامی ساکنان قدیمی تر اون محله هستند که الان نقل مکان کردنپ

 10. سلام ودرود بر علیرضای عزیز .خیلی خوشحالم که همچنان بر سفرهای خوبتون ادامه میدید وطرحهای بسیار زیبایی دارید
  من بعد از یه مدت طولانی مسائل مختلف بازهم به عرصه گردشگری باز گشتم . خیلی دوست داشتم دوره پاییز با شما بودم .ولی انگار جور نشد
  دوست دارم در اولین فرصت بازم برگردم واز برنامه های متنوعتون استفاده کنم .به شما زنگ میزنم
  البته اگر شرایطش از طرف شما باشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.