سه‌شنبه 28 فروردین 1403
خانه / روستاها / خرداد کردستان

خرداد کردستان

خرداد کردستان

1 )) روستای ژیوار

خرداد کردستان

آخه این کردها چرا این قدر مهربون و نازن ؟ چرا وقتی میفهمن که مهمون هستی ، سریعا واست کارایی رو انجام میدن که اصلا انتظار نداری ؟ ما ، این بار 5 نفر هستیم که میریم به سمت استان زیبا و دوست داشتنی کردستان و برای نخستین جا به سمت روستای ژیوار ؛ یه روستای گردشگری پلکانی که یکی از اهالی که از پیش باهاش هماهنگ کرده بودم ، ما رو به حضور میپذیره ؛ آقای اداک و خونواده ی نازنینش . در خونه ی باصفای آقای محمود اداک با همراهی پدر و مادر خوبش بر سفره ای میشینیم رنگارنگ و پر از غذاهای خوش مزه ی کردی ؛ مثلا ترشی پسته ی کوهی ، آش خاز و ترشی ون .

کردهای نازنین

پس از خوردن ناهار دلچسب با همراهی آقامحمود به گشت و عکس برداری در روستا میپردازیم .

روستای ژیوار

ژیوار

ژیوار

ژیوار

2 )) روستای دل

روستای دل

سپس آماده ی رفتن به روستای زیبای بعدی میشیم ؛ روستایی که مطمئنیم در اون جا هم با مردمانی نازنین و خون گرم رو به رو خواهیم شد . دل در شهرستان سروآباد قرار گرفته و اواخر راهش ، خاکی ولی مناسبه . در دل هم با دهیار روستا ، آقا جهانگیر هماهنگ کرده ام تا مزاحمش بشیم . جهانگیر ، جوونی هست که ما رو با گرمی به حضور میپذیره و خونه ی کوچیک خودشو در اختیار ما قرار میده . حموم میکنیم ؛ شام درست میکنیم و میخوریم و پس از کلی گپ و گفت با جهانگیر ، میخوابیم تا فردا صبح بریم دل گردی .

روستای دل

فردا ، پس از خوردن ناشتایی با همراهی آقاجهانگیر ، میریم به بافت روستایی دل . روستایی واقعا زیبا با مردمانی مهربان . وارد چند تا از خونه های اهالی میشیم و بلااستثنا با پذیرایی مفصل و چندین باره شون رو به رو . چای ، میوه ، نان ، ماست ، پنیر ، شادابی و مهمان نوازی اهالی دل رو به روشنی مبینیم .

کار اهالی در کنار باغداری و کشاورزی ، گیوه بافی هست . به چند تا کارگاه گیوه بافی هم سر میزنیم و میبینیم که اهالی با اشتیاق کامل ، مشغول بافت گیوه های زیبا هستن . به مسجدشون هم که به نام حضرت عمر هست ، سر میزنیم . با یک پیرمرد کرد هشتاد ساله ، آشنا میشیم که با سلیقه و دقت از چوب درختان ، قاشق درست میکنه ؛ ازش خرید میکنیم .

روستای دل

دل ، یک روستای پلکانی است با حدود هزار نفر جمعیت . مردمان دل ، واقعا مهربان بودند ….

روستای دل

روستای دل

روستای دل

روستای دل

3 )) مسجد خسروآباد گروس

مسجد

در روستای خسروآباد واقع در شهرستان بیجار ، مسجد زیبایی ، قرار دارد که قطعا از دیدنش ، لذت خواهید برد . از دری کوچک ، وارد حیاطی بزرگ میشویم که در میانه ی آن ، حوضی است رو به روی ورودی شبستان مسجد . سپس وارد شبستان میشویم که بزرگ است و دلربا ؛ با ستون هایی دیدنی و آجری و راه پله ای که به ســــوی بام میرود .

مسجد

مسجد

مسجد

مسجد

 

 

درباره ی اشکان هاشمی

اشکان هاشمی هستم ملقّب به مرد همیشه در سفر ؛ زاده ی 6 اردیبهشت 1362 ؛ دل داده ی ایران و تاریخ و طبیعت بی مانندش . سفر رو به صورت رسمی و ثبت شده از 14 اردیبهشت 1385 با سفری دلچسب به استان آذرآبادگان باختری ، آغاز کردم

مطلب پیشنهادی

اردبیل جان

اردبیل جان

اردبیل جان استان اردبیل جان برای دومین بار در سال 1402 ، میزبان ماست ؛ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.