دوشنبه 4 تیر 1403

تخت عروس

تخت عروس

من و آقای بورنگ ( راهنمای خوب طبسی )

ازمیغان ، یک روستای بسیار زیبا با بافت کویری ـ نخلستانی هست که در فاصله ی اندکی از طبس ، قرار گرفته ؛ پس از این که با آقای بورنگ ، کال جنّی رو میبینیم و ناهار رو میخوریم با هم میریم به سمت این روستا . خودرو رو در جای مناسبی ، نگه میداریم و با برداشتن ابزار و نیازمندی های لازم ، دلو میزنیم به آب روانی که در میونه ی یک درّه ی زیبا ، در حال شست و شوی طبیعت هست . چون راه رودخونه ، پیچ و خم زیادی داره ، جاهایی به حوضچه های بزرگ و جاهایی به گودال های کوچیکی ، تبدیل میشه که بر زیببایی هاش ، افزون میکنه .

تخت عروس

آغاز راه رودخانه

در آغاز راه زیبای رودخونه ای ، محوّطه ای هست همانند راه چشمه علی طبس به نام دکتر فیش . یه دایره ی بزرگ پرآب و کم ژرفا که پره از ماهی های کوچولو و متوسّط اندازه . اگر درون این آب برید و بر تخته سنگی بشینید ، این ماهی های نازنین به سمت تون میان و آغاز میکنن به گاز گرفتن آروم پوست بدن تون . خوشایندی ویژه ای داره ؛ فوق العاده است . انگاری دارن پوستای زائد بدن تونو میکَنن .

تخت عروس

ماهی های کوچولو در حال گاز گرفتن پاهام هستن

تخت عروس

برای رسیدن به مرکز زیبایی های تخت عروس ، حدود یک ساعت باید در کنار رودخونه برید تا به جایی برسید که آبی بسیار زلال ، شوق و انرژی شما رو ده ها برابر میکنه . در این محوّطه ی شگفتی آور ، یک تخته سنگ بزرگ صیقل گرفته در میونه ی آب افتاده و جلوه ی بسیار زیبایی به محیط داده . هر چقدر کوشش میکنم به دلیل سردی بسیار زیاد آب ، نمیتونم به تخته سنگ برسم .

تخت عروس

تخت عروس زیبا

به راستی که شایسته ی نام تخت عروس هست .

تخت عروس

 

درباره ی اشکان هاشمی

اشکان هاشمی هستم ملقّب به مرد همیشه در سفر ؛ زاده ی 6 اردیبهشت 1362 ؛ دل داده ی ایران و تاریخ و طبیعت بی مانندش . سفر رو به صورت رسمی و ثبت شده از 14 اردیبهشت 1385 با سفری دلچسب به استان آذرآبادگان باختری ، آغاز کردم

مطلب پیشنهادی

روستای باقرآباد

روستای باقرآباد

روستای باقرآباد روستای باقرآباد ، روستایی کوچک و نیمه رها شده است در شهرستان بویین …

4 دیدگاه

  1. بهتون تبریک و خدا قوت میگم و براتون سلامتی و موفقیت روز افزون آرزو میکنم .هزاران آفرین بر شما

  2. هزاران آفرین بر شما

  3. دابور (داریوش بورنگ)

    درود بر شما علیرضا جان، باعت خرسندی بود در خدمتتون بودم، پاینده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.