جمعه 10 آذر 1402
خانه / برج ها / برج سنگی

برج سنگی

به نام خداوندگار زیبایی            بازدید از برج سنگی               25 فروردین 1391           گردشگران : دو نفر ( علی رضا هاشمی و احمد حرزاده )

برای بازدید از برج سنگی در ساعت 8 و بیست و شش دقیقه و کیلومتر 697 به سمت جادّه ی زیبای رشت از شهر قزوین ، خارج می شویم . هوا از همان ابتدای صبح گاهان ، فوق العاده بهاری است و زیبایی دو سوی جادّه ی قزوین ـ رشت نیز از همین امر ، حکایت دارد .

برج سنگی

در مسیر از شهرها و روستاهای محمودآباد نمونه ، حسین آباد ، آقابابا ، دودهه و کوهین می گذریم و پس از عبور از مرزهای استان گیلان از لوشان ، جمال آباد و منجیل نیز عبور می کنیم . بلافاصله ، پس از خروج از شهر منجیل و دقیقاً کناره ی سمت چپ طونل خروجی منجیل ، جادّه ای فرعی ، قرار دارد که از کنار سدّ منجیل می گذرد . وارد این جادّه می شویم و پس از رسیدن به نخستین سه راهی به سمت چپ بر روی پلی فلزّی و باریک می رویم . این مسیر با تابلوی راهنمای طارم و زنجان ، مشخّص شده است . پس از پل ، سه راهی دیگری ، وجود دارد که باز هم آن را به سمت چپ می پیچیم و از روستای سفیدرود نیز گذر می کنیم . مسیری طولانی را پس از این روستا
، طی می نماییم تا با یک تابلوی راهنمای مجموعه ی فرهنگی ـ تاریخی سمیران در سمت چپ جادّه ، رو به رو می شویم که جادّه ایست خاکی . وارد این جادّه ی فرعی می شویم . به سه راهی که می رسیم ، باز به سمت چپ می رویم که تابلوی راهنما هم دارد . از نگهبانی مجموعه ، عبور کرده و وارد حریم مجموعه می شویم . ساعت ، 10 و بیست و شش و کیلومتر 822 است که به مجموعه ی سمیران رسیده ایم . این مجموعه از تعدادی آثار تاریخی ، تشکیل شده که عبارتند از امام زاده ای کهن به نام قاسم ، قلعه ی سمیران و دو برج آرامگاهی بزرگ و کوچک و همین طور چند برج نیمه مخروبه . پس از پارک کردن خودرو به دنبال برج سنگی موردنظر ، جای جای مجموعه را زیر پا می گذاریم . برج های چندی را می بینیم که همگی فاقد کتیبه ی خاصّی هستند ؛ اگرچه تزیینات بسیارکمی در آن ها ، دیده می شود . برج بزرگ هم در وسط آب ، قرار گرفته است که به گفته ی نگهبان ، باید از خردادماه به بعد به دیدارش شتافت . هم چنین نگهبان مجموعه ، یادآور می شود که در گذشته ، این برج ها ، دارای کتیبه هایی نیز بوده اند که به مرور زمان از میان رفته اند . از قلعه ی کهن و امام زاده قاسم هم دیدن می کنیم . در مجموع ، این اثر تاریخی در کناره ی دریاچه ی سدّ منجیل ، مجموعه ای است فوق العاده بکر و زیبا که می تواند مأمن ایران دوستان و وطن پرستان باشد .

برج سنگی

برج سنگی

درباره ی اشکان هاشمی

اشکان هاشمی هستم ملقّب به مرد همیشه در سفر ؛ زاده ی 6 اردیبهشت 1362 ؛ دل داده ی ایران و تاریخ و طبیعت بی مانندش . سفر رو به صورت رسمی و ثبت شده از 14 اردیبهشت 1385 با سفری دلچسب به استان آذرآبادگان باختری ، آغاز کردم

مطلب پیشنهادی

سپاهان زیبا

سپاهان زیبا

1 )) دهکده ی گردشگری نمک پتاس از قزوین تا این دهکده ، راه بلندی …

5 دیدگاه

  1. عجب جای قشنگی بوده ، کاش میرفتم………….

  2. وای عجب جای رویایی !!!!!!!!!!!
    خوشبحالتون

  3. ای کاش علیرضا از خوشی های برگشتمونم چند خطی می نوشت.
    در کل جای خیلی دنج و ساکتی بود جای دوستان خالی.

  4. 🙁 ma ro ham bebarid tabestun aqaye hashemi

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.