شنبه 12 اسفند 1402
خانه / آبشارها / اردبیل گردی

اردبیل گردی

اردبیل گردی

به من گفته بودند که راه روستای مشیران به روستای کنچوبه ، دارای طبیعت زیباییست و برای همین ، من ، بازدید از این راه را در برنامه هایم نوشته بودم تا این که فرصتی ، دست داد تا در یک سفر دو روز و نیمه به استان اردبیل بروم . روستای مشیران در شهرستان مشکین شهر است . این روستا در راه دژ دیو ، واقع شده که چند گاه پیش ، مورد بازدیدمان قرار گرفته بود . از مشیران تا کنچوبه که مرکز این دهستان میباشد ، حدود بیست دقیقه راه است ؛ اگرچه زیبایی های طبیعی هر دو سوی این راه ، دیدنی و شایان توجّه هستند ؛ ولی به نظرم آمد که ارزش یک برنامه ی جداگانه را ندارند .

اردبیل گردی

اردبیل گردی

اردبیل گردی

اردبیل گردی

اردبیل گردی

به قصد دیدار از آبشارهای شیروان درّه به سوی سبلان میرویم . پای ستیغ سبلان ، مجتمع های آب گرم چندی هستند ؛ از جمله مجتمع آب گرم شابیل . راهی خاکی و خشن از پشت این مجتمع ، آغازیدن مینماید که پس از 6 کیلومتر به دریاچه ی زیبای آت گولی میرسد . دریاچه ای کوچک ولی چشمنواز . در کنار این دریاچه ، یک سازه ی پروزرش ماهیست ؛ آقایی در آن جا به کار ، مشغول است . با وی ، دوست شده و گرم سخن میشویم . به آلونکش ، وارد میشویم و چای مینوشیم . میچسبد . دور دریاچه را نیز قدم میزنیم . درون دریاچه ، میتوان ماهی ها و مارهای کوچک زیادی را دید .

اردبیل گردی

اردبیل گردی

اردبیل گردی

اردبیل گردی

اردبیل گردی

آقای حبیبی ، کشتی گیر سی سال پیش ، مالک مرکز پرورش ماهی در کنار دریاچه ی آت گولی است . مردی است خوش مشرب و تنومند ؛ مشخّص است که در گذشته ، ورزش کاری پهلوان سیرت بوده است . بریده ی یک روزنامه را که دربردارنده ی یکی از پیروزی های اوست بر دیواره ی اتاقک پرورش ماهی ، چسبانده است . از او میخواهم که کسی را برای راهنمایی ما به سوی آبشارهای شیروان درّه بیابد . وعده ی کمک میدهد و از ما میخواهد که فردا به این جا بیاییم تا ما را با کسی ، راهی نماید . شب هم با راهنمایی همو ، یک اتاق را در نزدیکی مجتمع آب گرم شابیل ، کرایه میکنیم . فردا به مرکز پرورش ماهی برمیگردیم و منتظر رسیدن آقای حبیبی میشویم . او میرسد و گویا قصد دارد خودش ، ما را به آبشارها ، رهنمون شود . با خوش حالی و با برداشتن کمی خوراکی ، راهی میشویم . راه ، عمدتاً هموار و مساعد است و حدود یک ساعت به درازا میکشد تا به آبشارهای زیبای شیروان درّه میرسیم . زیبا هستند و دلنشین .

اردبیل گردی

حسن آقای عنایت

اردبیل گردی

اردبیل گردی

اردبیل گردی

اردبیل گردی

اردبیل گردی

بخشی از راه رسیدن به آبشارها

اردبیل گردی

اردبیل گردی

اردبیل گردی

اردبیل گردی

اردبیل گردی

 

درباره ی اشکان هاشمی

اشکان هاشمی هستم ملقّب به مرد همیشه در سفر ؛ زاده ی 6 اردیبهشت 1362 ؛ دل داده ی ایران و تاریخ و طبیعت بی مانندش . سفر رو به صورت رسمی و ثبت شده از 14 اردیبهشت 1385 با سفری دلچسب به استان آذرآبادگان باختری ، آغاز کردم

مطلب پیشنهادی

خیابان شهرداری

خیابان شهرداری

خیابان شهرداری خیابان شهرداری ، یک خیابان مرکزی در شهر قزوین است که نام خود …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.