دوشنبه 14 آذر 1401
خانه / آرامگاه ها / آرامگاه خواجه غلطان

آرامگاه خواجه غلطان

خواجه مهدی فرزند علی فرزند ابراهیم فرزند جعفر فرزند محمّد حنفیّه که در سال 222 کوچی از سوی حاکمی نماینده ی امین ، برادر مأمون االرّشید در مدائن ، حکومت میکرد ، متواری شده و در سنّ 66 سالگی با کاروانی که از سوی کرمان به سیستان ، راهی بوده اند در نزدیکی کوه سیستان ( خواجه ) به دست دزدان سمرقند ، جان باخته و مردمان سیستان ، پس از آگاهی به دنبال اشرار ، راه افتاده و دزدان را دستگیر نموده و سپس برای به خاک سپاری اجساد به سوی باختر کوه سیستان ، حرکت نمودند ؛ در آن هنگام شخص ناشناسی ، جنازه ی زنده یاد خواجه را بر فراز کوه سیستان و اجساد دیگر را که همه از مردمان کرمان بودند در اطراف آرامگاه به خاک میسپارند . روز هفتم که شمار بسیاری از مردم سیستان برای زیارت جان باختگان به کوه میروند با اطاق ساخته شده بر روی گور ، روبرو میشوند . این اتاق سال هاست که بر سر پا میباشد .

گور ، کشیده و بلند است و در پایین آن ، سوراخی هست که مردمان ، اعتقاد داشتند که اگر پس از فروکردن دست شان در این سوراخ ، غلت میخوردند به حاجت شان رسیده اند . هم چنین دو سنگ به نام های سنگ نیّت و سنگ قربانی در این سازه هستند . در کنار سنگ نیّت به نیّت کردن و درخواست نیاز از خداوند میپرداختند و در کنار سنگ قربانی ، هدیه ی خود به خداوند را قربانی مینمودند .

این سازه در نزدیکی شهر زابل و بر فراز کوه خواجه ، قرار دارد .

7-1

7-2

7-3

 

درباره ی اشکان هاشمی

اشکان هاشمی هستم ملقّب به مرد همیشه در سفر ؛ زاده ی 6 اردیبهشت 1362 ؛ دل داده ی ایران و تاریخ و طبیعت بی مانندش . سفر رو به صورت رسمی و ثبت شده از 14 اردیبهشت 1385 با سفری دلچسب به استان آذرآبادگان باختری ، آغاز کردم

مطلب پیشنهادی

استان البرز

استان البرز

استان البرز در سفر استانی دیگری ، این بار یک هفته را در استان کوچک …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.