دوشنبه 4 تیر 1403
خانه / آبشارها / آبشار شلماش و غار سهولان

آبشار شلماش و غار سهولان

با دوستان خوبم حامد ، ندا ، زینب ، منا ، میرحسین ، سعید ، جواد ، مینا و مژگان و با خودروی ون آقای فاتحی ، رهسپار آذربایجان باختری میشویم تا از آبشار شلماش و غار سهولان ، بازدید کنیم . راه درازی را در پیش رو داریم ؛ بناچار شب را در شهر دیوان درّه میمانیم تا بامدادان ، مانده ی راه را پی بگیریم .

67-1

شب را با این وضع به بابمدادان رساندیم

فردا به سوی غار سهولان میرویم .

1 )) غار سهولان

67-6

همگی در غار

یکی از زیباترین غارهای ایران زمین است که در میانه ی راه اصلی مهاباد به بوکان ، قرار گرفته و برای بازدید و مانایی گردشگران ، بهسازی شده است . بخشی از آن را با قایق و بخشی دیگر را باید پیاده پیمود . سهولان در زبان کردی یعنی یخ . درون این غار ، شگفتی های بسیاری را میتوان دید : از آبی گوارا و صاف تا سنگ هایی که به اشکال گوناگون در درازای هزاران سال درآمده و به دلیل همانندی شان به مظاهر طبیعی بدان ها ، نام هایی داده اند هم چون پای فیل یا پروانه . قایق سواری بر آب گوارای این غار به راستی خوشایند و دلچسب است . بخشی را هم که پیاده میپیماییم ، بسیار دیدنی و زیباست .

67-7

بچه ها سوار بر قایق

2 )) آبشار شلماش

67-5

این آبشار پرآب و زیبا در نزدیکی شهر سردشت ، قرار گرفته و دیدنش ، صفای دل را سدچندان میکند . حوضچه هایی که به دنبال فروریزش آب زیاد این آبشار در پای آن ، ایجاد شده اند ، آن قدر زیبا هستند که شما را به آب تنی در خود ، فرامیخوانند ؛ البتّه به شرط بلدبودن شنا . اطراف این آبشار نیز بهسازی شده و مکان مناسبی برای مانایی و گردش گردشگران میباشد .

67-2

67-4

جواد و سعید

67-3

من و بچه ها ؛ نزدیک آبشار

درباره ی اشکان هاشمی

اشکان هاشمی هستم ملقّب به مرد همیشه در سفر ؛ زاده ی 6 اردیبهشت 1362 ؛ دل داده ی ایران و تاریخ و طبیعت بی مانندش . سفر رو به صورت رسمی و ثبت شده از 14 اردیبهشت 1385 با سفری دلچسب به استان آذرآبادگان باختری ، آغاز کردم

مطلب پیشنهادی

روستای باقرآباد

روستای باقرآباد

روستای باقرآباد روستای باقرآباد ، روستایی کوچک و نیمه رها شده است در شهرستان بویین …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.