شنبه 12 اسفند 1402
خانه / آبشارها / آبشار آدران

آبشار آدران

باز هم نقشه ی استان البرز را بر زمین اتاقم گستردم تا یک جای دیدنی دیگر را برگزینم و با بچه های باحال و پایه بدان سوی روم و روز زیبایی را بگذرانم . این بار ، قرعه به آبشار آدران افتاد . ساعت ، 8 بامداد روز دوشنبه سوم تیر 1392 است که با حضور بچه ها ، پس از خوردن ناشتایی در صبحانه سرای محمّدآقا ( برادر فریده بانو ) به سمت کرج به راه می افتیم . از کرج به سمت راه ترانه های شمال یعنی راه چالوس ، بیرون میشویم . پس از حدود 15 کیلومتر ، تابلوی راهنمای روستای آرنگه را در سمت راست مان میبینیم . وارد این شاخه میشویم . در آغاز این شاخه ، یک کیوسک نگهبانی ، دیده میشود که با دریافت بهای 5000 تومان ، ما را به درون ، راهنمایی میکند . پس از نگهداشت خودرو و گردآوری ابزار از راه پاکوب اشکاری که بر فراز یک درّه ی ژرف ، کشیده شده است ، حرکت را آغاز مینماییم .

آبشار آدرانهمه با هم در آغاز راه

راهی است به راستی زیبا و دلنشین که از میان باغات سرسبز میگذرد . در این راه ، باید از روی پل چوبی بسته شده بر روی رودخانه گذشت ؛ برخی جاها ، باید دل را به دریا و پاها را به آب زد و برخی جاها نیز باید به زیر آب روان از کوه رفت . راه به راستی قشنگی است . تا آن جا که به منطقه ی زیبای هفت چشمه میرسیم : چند چشمه ی گوارا و پرآب که از کوه های سمت راست مان ، روان هستند و منظره ی سبزرنگ زیبایی را آفریده اند .

آبشار آدرانمامان زهرا ، زینب ، کتی کوچیکه ، مامان فری و مهشید در هفت چشمه

آبشار آدرانمیرحسین دوست داشتنی در هفت چشمه

آبشار آدرانمهشید ، کتی کوچیکه ، مامان زهرا و مامان فری در راه

پس از هفت چشمه ، دیگر باید به درون آب رفت تا تندتر و ایمن تر ، مانده ی راه را پیمود . پیمایش این راه زیبا ، حدود یک ساعت به درازا میکشد تا ما را به آبشاری 50متری و پرآب به نام آدران برساند .

آبشار آدرانآبشار زیبای آدران

آبشاری زیبا که آب خود را با سختی هرچه تمام تر بر زمین میکوبد . پس از اتراق و پیداکردن جایی مناسب ، برای زدن دل به آبشار به سمت آن میرویم .

آبشار آدرانآبشار زیبای آدران

دمای آب ، پایین نیست ولی سختی ضربه اش ، بسیار است . آبشار در منتهی الیه پایینی خود ، حوضچه ی بزرگی را به وجود آورده که میتوان به خوبی در آن ، شنا کرد . حوضچه ی دیگری هم در پایین دست آبشار ، ایجاد شده که با توجّه به قرارگرفتن تخته سنگی بلند در کنار آن ، شیرجه و شنا در این حوضچه ، به راستی خوشایند است . کاری که من نمیتوانم از آن ، چشم بپوشم و تنی به آب میزنم .

آبشار آدرانخودم در حال شیرجه زدن در حوضچه ی دوم

ناهار را میخوریم ؛ بازی میکنیم ؛ هندوانه میخوریم و سپس ابزارمان را گردآوری کرده و بدون گذاشتن اثری از خود در این منطقه ی بهشتی به جز ردّ پاهای مان ، راه برگشت را پیش میگیریم . در راه برگشت با یک جوان آسیب دیده ، رو به رو میشویم که به علّت بی احتیاطی ، دستش به سنگ کف رودخانه برخورد کرده و پاره شده است . احسان با بهره گیری از جعبه ی کمک های نخستین که همیشه همراهم هست ، دست او را پانسمان مینماید .

آبشار آدراندست آسیب دیده ی حمید

روز بسیار بسیار فوق العاده ای را میگذرانیم .

هم سفران :

1 ) کتایون حاج میرزاخانی ( 8 ساله از قزوین )

2 ) یوسف رحیمی

3 ) مهشید بهرام فرد

4 ) زهرا ولدی

5 ) فریده مدی پور فرّخی

6 ) زینب هاشمی

7 ) میرحسین هاشمی

8 ) امیرحسین قدیری

9 ) احسان حلّاجان

آبشار آدرانهمگی در پای آبشار :

we love you , Irangasht

آبشار آدرانگروه ایرانگشت

درباره ی اشکان هاشمی

اشکان هاشمی هستم ملقّب به مرد همیشه در سفر ؛ زاده ی 6 اردیبهشت 1362 ؛ دل داده ی ایران و تاریخ و طبیعت بی مانندش . سفر رو به صورت رسمی و ثبت شده از 14 اردیبهشت 1385 با سفری دلچسب به استان آذرآبادگان باختری ، آغاز کردم

مطلب پیشنهادی

به سوی گیلان

به سوی گیلان

به سوی گیلان خرداد ماه است و این بار در کنار یک هم سفر جدید …

26 دیدگاه

 1. سفر بسیار خوبی بود ، خیلی خوش گذشت. جای دوستانی که نبودن خالی. 🙂 باتشکر فراوان از دوست عزیزمون آقای سیمیاری !!! 😉

 2. آبشار آدران (ارنگه)، جاده چالوس

  آبشار پيچه آدران کرج-جاده چالوس در موقعیت جغرافیایی E510454 N355553 در استان البرز واقع است. اآبشار هفت چشمه نیز در کیلومتر ۱۷ جاده کرج – چالوس و در نزدیکی روستای ارنگه واقع شده و یکی از جذابیتهای گردشگری منطقه به شمار می آید. برای ورود به مسیر آبشار می توانید وسیله خود را روبروی رستوران هفت چشمه پارک کنید و یا پس از کیوسک حلال احمر و امداد خودرو سایپا آدران با دیدن تابلوی ارنگه به سمت راست بپیچید و وارد آن جاده بشوید و پس از پیمودن راهی کوتاه وسیله خود را در نزدیکی ویلایی که در ابتدای جاده قرار دارد پارک کنید و از همانجا پیاده روی را آغاز کنید. این آبشار در بالا دست رودخانه خروشان ارنگه جاده چالوس واقع شده است. مسیر دسترسی به آبشار از کنار رودخانه میگذرد و در بعضی قسمتها بسیار تنگ و باریک میگردد که لازم است از میان شکاف سنگ ها و صخره ها عبور کرد که در فصول بارش مناسب نیست. ارتفاع آبشار در حدود 90 متر است که در دایره آبشارهای بزرگ ایران قرار میگیرد. با طی مسافت تقریبا نیم ساعت به آبشار میرسید. در مسیر آبشارهای کوچکی نیز وجود دارند که از ارتفاع 5 متری به پایین میریزند که به هفت چشمه معروفند. در مسیر حرکت به سمت آبشار ها از میان دره ای بسیار دیدنی و با صفا باید گذشت و درخت بید قالب بر درختان منطقه می باشد. همین طور بوته ها و درختچه های بسیاری در حاشیه ی رودخانه وجود دارند . در حرکت به سمت آبشار چشمه های زیادی قرار دارند. اولین آبشار ، آبشار هفت چشمه هست و بعد از آن دره تنگ می شود و به حالت صخره ای تغییر می کند و به آبشار وحشی و بسیار دیدنی آدران میرسیم .

  http://www.irandeserts.com/content/%D8%AF%D8%B1%DA%AF%D8%A7%D9%87_%DA%A9%D9%88%DB%8C%D8%B1/%D8%B7%D8%A8%DB%8C%D8%B9%D8%AA_%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86/%D8%A2%D8%A8%D8%B4%D8%A7%D8%B1%D9%87%D8%A7%DB%8C_%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86/%D8%A2%D8%A8%D8%B4%D8%A7%D8%B1_%D8%A2%D8%AF%D8%B1%D8%A7%D9%86%D8%8C_%D8%AC%D8%A7%D8%AF%D9%87_%DA%86%D8%A7%D9%84%D9%88%D8%B3.htm

 3. جای سایر هم سفران خالی.
  از زحمات همگی هم سفران عزیز که باعث جذابیت بیشتر این سفر شدن بخصوص آنهایی که آب پاشیدند،آب خوردند!،چتر آفتابگیر آورده بودند،هماهنگی ها رو کرده بودند،زیر انداز رو آوردند،هوای سایرین رو داشتند،نشاط و سرزندگی خودشون رو در طبق اخلاص گذاشته بودند و سایر دوستان و آشنایان کمال تکشر رو دارم.مجلس ختم………(ببخشید اشتباه شد)

  سفر دلچسبی بود فقط امیدوارم گردشگردان به نظافت طبیعت زیبایمان بیشتر اهمیت بدهند.

 4. چه پوستر باکلاسی! یاد پوستر “گذشته” فرهادی افتادم!

 5. سلام
  احوال حمید آقا چطوره؟
  میزان مصدومیت در چه حد است؟

 6. درود دوست عزیزم
  سپاسگزارم از حضور پرمهرتان
  چه آبشار زیبا و خاطره انگیزی…
  تصاویر بسیار زیبا هستند، امیدوارم به همگی شما خوش گذشته باشد.
  جای شما بسیار خالی بود پیر کلامتان باید عرض کنم آرامگاه فردوسی همواره شکوه و اهبت و بلندی خود را حفظ می کند. هر چند که پول ملیاردی هم صرف آن نشده باشد. آرامگاه فردوسی در نگاه اول بسیار باشکوه جلوه می کند، شکوهی که مقبره خمینی با میلیاردها دلار هم نمی تواند آن را بخرد.
  شاد و سلامت و تندرست باشید.

 7. aaaaaaaaaaaaaa in ja kheli ghashangtar az abshare jor boddd aaaaaaaaaaaaaa heyf bashe 🙁
  ajab eshtebahi kardamaaa
  aaaaaaaaaaa
  negaaa che khodeshonam tahvil gerftan axaroooo eyval mahshid 😉

  • مریم جان من که بهت اس دادم که بیای باما!!! انشالا سفر بعدی هستی دیگه 😉 از این به بعد عکسای گروه اینجوری میشه

 8. کتایون 8 ساله hehehehehehehheeh
  hhheehheehheh 😀 😀 :D:D

 9. dorood bar irangashtiha doorood bar sharafetoon 😐
  aqa ajab jaii boode lamasab hamash hayejan esteres kope in filma has qatele doonbale zano marde ( taze aroos doomada ) karde.
  ishala ke hamishe safartoon por hozor hamchon hozori dar paye saandoqhaye raey =)).

 10. mibinam ke jam hesabi khalie 😀 qashang hese qame too cheshatoono mishe az inja did ke az naboode man too in safar narahatid 😀

 11. alireza esme aqa hamido to hamsafara nayavordiaaa… age hast bego man beram cheshmpezeshk:D

 12. وقتی میام وبلاگتون انگار همه حس خوبی که شما دارید به ما هم منتقل میشه

 13. راست میگی آقا علی رضای عزیز
  منم با فرمایش شما به شدت موافقم (کامنتتون تو آخرین پست خمار)

  سال پیش که توفیق سفر عمره داشتم به این نتیجه مهم رسیدم که از اولویتهای مهم جهان اسلام نجات اسلام از دست مسلمین هستش…
  و به تبع اون نجات جهان از دست مسلمین!!!!!!!

  ((ببخشید که کامنت غیر مرتبط زیر پستتون گذاشتم))

 14. با سلام

  خسته نباشی برادر
  یک عکسی از رفقای قدیمی بگذار داخل صفحه حال کنیم

 15. درود بر دوستان عزیزم واقعا لذت بردم از مسیر زیبا و خود آبشار خوشا به سعادتتون می خواستم اگه امکان داره من رو تو گروه اد کنید خوشحال می شم از تجربیات و حال خوب شما عزیزان استفاده کنم سپاسگزارم
  پیمان عسگری 09359601097

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.