جمعه 21 مرداد 1401

قم

قم برای من ، شهر خاطره انگیزیه ؛ آخه حدود سه سال دوره ی فراکارشناسیم رو در این شهر گذرونده ام . شهر جالبیه و جون میده واسه ی گردش به ویژه گردشگری مذهبی و تاریخی . پس از این که به قم میرسم و شام رو مهمون محمدرضا طاهری و مژگان عزیز هستم ، میرم برای دیدن خانه ی حاج علی زند .

1 )) خانه ی حاج علی زند

توی کوچه پس کوچه های باحال ، جذاب و قدیمی شهر قم و در محله ی چهارمردان ، یه خونه ی تاریخی بسیار زیبا هست که امروزه به گنجینه ی مردم شناسی و اداره ی کل میراث فرهنگی استان قم ، تبدیل شده ؛ زنگ میزنم و از نگهبان ، خواهش میکنم که اجازه بده من ، وارد بشم و خونه رو به تماشا بنشینم ؛ با خوش رویی ، منو میپذیره و منم ، وارد یکی از زیباترین و تاریخی ترین خونه های شهر قم میشم .

2 )) باغ گنبد سبز

محوطه ی زیبا و بزرگی در نزدیکی گورستان شهر قم که دربردارنده ی سه سازه ی باشکوه آرامگاهی است . سازه ها ، آجری هستند و دارای آرایه هایی اندک . یکی برای خواجه اصیل الدین است به سال 761 ؛ دیگری برای خواجه علی صفی به سال 792 و سومی ، نشانی ندارد . برای سومی ، فقط کهنایش ، آشکار است = سده ی هشتم .

3 )) مجموعه ی تاریخی قلی درویش

محوطه ای تاریخی است در نزدیکی مسجد جمکران .

 

درباره ی علیرضا هاشمی

اشکان هاشمی هستم ملقّب به مرد همیشه در سفر ؛ زاده ی 6 اردیبهشت 1362 ؛ دل داده ی ایران و تاریخ و طبیعت بی مانندش . سفر رو به صورت رسمی و ثبت شده از 14 اردیبهشت 1385 با سفری دلچسب به استان آذرآبادگان باختری ، آغاز کردم

مطلب پیشنهادی

خیابان طالقانی

این خیابان ، یکی از مهم ترین خیابان های مرکزی شهر قزوین است که در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.