دوشنبه 13 تیر 1401
خانه / آبشارها / اردبیل گردی

اردبیل گردی

به من گفته بودند که راه روستای مشیران به روستای کنچوبه ، دارای طبیعت زیباییست و برای همین ، من ، بازدید از این راه را در برنامه هایم نوشته بودم تا این که فرصتی ، دست داد تا در یک سفر دو روز و نیمه به استان اردبیل بروم . روستای مشیران در شهرستان مشکین شهر است . این روستا در راه دژ دیو ، واقع شده که چند گاه پیش ، مورد بازدیدمان قرار گرفته بود . از مشیران تا کنچوبه که مرکز این دهستان میباشد ، حدود بیست دقیقه راه است ؛ اگرچه زیبایی های طبیعی هر دو سوی این راه ، دیدنی و شایان توجّه هستند ؛ ولی به نظرم آمد که ارزش یک برنامه ی جداگانه را ندارند .

به قصد دیدار از آبشارهای شیروان درّه به سوی سبلان میرویم . پای ستیغ سبلان ، مجتمع های آب گرم چندی هستند ؛ از جمله مجتمع آب گرم شابیل . راهی خاکی و خشن از پشت این مجتمع ، آغازیدن مینماید که پس از 6 کیلومتر به دریاچه ی زیبای آت گولی میرسد . دریاچه ای کوچک ولی چشمنواز . در کنار این دریاچه ، یک سازه ی پروزرش ماهیست ؛ آقایی در آن جا به کار ، مشغول است . با وی ، دوست شده و گرم سخن میشویم . به آلونکش ، وارد میشویم و چای مینوشیم . میچسبد . دور دریاچه را نیز قدم میزنیم . درون دریاچه ، میتوان ماهی ها و مارهای کوچک زیادی را دید .

آقای حبیبی ، کشتی گیر سی سال پیش ، مالک مرکز پرورش ماهی در کنار دریاچه ی آت گولی است . مردی است خوش مشرب و تنومند ؛ مشخّص است که در گذشته ، ورزش کاری پهلوان سیرت بوده است . بریده ی یک روزنامه را که دربردارنده ی یکی از پیروزی های اوست بر دیواره ی اتاقک پرورش ماهی ، چسبانده است . از او میخواهم که کسی را برای راهنمایی ما به سوی آبشارهای شیروان درّه بیابد . وعده ی کمک میدهد و از ما میخواهد که فردا به این جا بیاییم تا ما را با کسی ، راهی نماید . شب هم با راهنمایی همو ، یک اتاق را در نزدیکی مجتمع آب گرم شابیل ، کرایه میکنیم . فردا به مرکز پرورش ماهی برمیگردیم و منتظر رسیدن آقای حبیبی میشویم . او میرسد و گویا قصد دارد خودش ، ما را به آبشارها ، رهنمون شود . با خوش حالی و با برداشتن کمی خوراکی ، راهی میشویم . راه ، عمدتاً هموار و مساعد است و حدود یک ساعت به درازا میکشد تا به آبشارهای زیبای شیروان درّه میرسیم . زیبا هستند و دلنشین .

حسن آقای عنایت

بخشی از راه رسیدن به آبشارها

 

درباره ی علیرضا هاشمی

اشکان هاشمی هستم ملقّب به مرد همیشه در سفر ؛ زاده ی 6 اردیبهشت 1362 ؛ دل داده ی ایران و تاریخ و طبیعت بی مانندش . سفر رو به صورت رسمی و ثبت شده از 14 اردیبهشت 1385 با سفری دلچسب به استان آذرآبادگان باختری ، آغاز کردم

مطلب پیشنهادی

خیابان خامنه ای

یکی از کسانی که بر خلاف سنت ایرانی ، در حالی که هنوز زنده هست …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.