دوشنبه , مهر ۲۳ ۱۳۹۷

کال جنّی

مستقیم میرم به سوی طبس . آقا عجب جاده هایی داره این ورا ❤️❤️ . بیابونه ها ولی خیلی دیدنی و بکره ? . خلوت و زیبا . به طبس که میرسم ، اتاق میگیرم ؛ خیلی خسته ام ? . با نومیدی تمام ، دنبال دوست راهنمای گردشگریم میگردم که پارسال با هم ‌رفته بودیم چشمه علی و سرانجام پس از چندین تماس ??? ، پیداش میکنم . آقای حسن بورنگ ؛ عشق داریوش داره خفن . چند باری هم رفته پیش داریوش و باهاش عکس گرفته ?‍❤️‍?‍??‍❤️‍?‍? .


منم داریوش رو دوست دارم و عاشق ترانه هاشم به ویژه دوباره میسازمت وطن ….


با حسن آقا برای فردا ، قرار میذاریم تا بریم کال جنی …


کال جنی یکی از منطقه های خوشگل و دیدنی نزدیک طبسه که با طبس حدود ۴۰ کیلومتر فاصله داره . حتما حتما این جا رو با راهنما باید برید❗️❗️ .
تا بالای کال جنی رو با ماشین میریم ? . سپس ماشینو یه جا میذاریمو میریم توی کال . در این نواحی به گودال هایی که در دل کویر و بیابون ، ایجاد شده و توشون اب روونه میگن کال . کال جنی از اون‌جا که دارای سوراخ های زیادیه ؛ هم در کفِش و هم در تنه ی صخره هاش و به دنبال وزش باد ?? ،‌صداهایی توش ایجاد میشه به‌جنی هم مشهور شده ?‍♂?‍♀ .

وارد کال میشیم ؛ خیلی خوشگله . راه رو پی میگیریم تا به جایی میرسیم که آب شور از دل صخره ای ، بیرون میزنه و در کف کال ،‌ روون میشه . خیلی جاهای راه رو میرم توی آب و با صدای شالاپ شولوپش حسابی حال میکنم . دیگه کاملا تا زیر کمرم ، خیس آب شده .

میرسیم به گودال بزرگی که پر از آبه و خیلی هم ژرفه . به توصیه ی آقای بورنگ ، از راه بالای صخره ها میریم . راه سختیه ولی از توی آب رفتن ، بهتره .
از بالای اون گوداله میریم تا یه جای مناسب ، دوباره میریم پایین و کف کال . باز راه رو پی میگیریم تا میرسیم به اوج کال جنی زیبا . خدای من ؛ چه منظره ایه . عین فیلما میمونه … گودال ها و چاله های تو در توی خوشگل و پرآب .

پس از این منظره ، قنات ها رو کنار کال میبینیم که نیاکان ما ، سال ها پیش برای رهنمونی و بهره گیری از اب ، اینا رو درست کردن .
رو به روی این قنات ها ، دخمه های زرتشتیا هست که در دو یا سه طبقه ، برافراشته شدن . تو رفتن اینا ، کار سختیه ولی شدنیه .
در پایان کال ، یه املت مشتی میزنیم و از کال میاییم بیرون .

خیییییییییلی میچسبه ????

دخمه های زرتشتیان در پایان کال ، دیده میشوند . بالارفتن از این ها ، شدنی ولی سخت است .

در این جا نشستیم و یک املت حسابی زدیم .

 

درباره ی علیرضا هاشمی

علی رضا هاشمی هستم ملقّب به مرد همیشه در سفر ؛ زاده ی 6 اردیبهشت 1362 ؛ دل داده ی ایران و تاریخ و طبیعت بی مانندش . سفر رو به صورت رسمی و ثبت شده از 14 اردیبهشت 1385 با سفری دلچسب به استان آذرآبادگان باختری ، آغاز کردم

مطلب پیشنهادی

مسجد خواجه شهدا

در محلّه های قدیمی و تو در توی قزوین ، میتوان سراغ از مساجدی گرفت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *