پنج شنبه , شهریور ۲۹ ۱۳۹۷

تخت عروس

من و آقای بورنگ ( راهنمای خوب طبسی )

ازمیغان ، یک روستای بسیار زیبا با بافت کویری ـ نخلستانی هست که در فاصله ی اندکی از طبس ، قرار گرفته ؛ پس از این که با آقای بورنگ ، کال جنّی رو میبینیم و ناهار رو میخوریم با هم میریم به سمت این روستا . خودرو رو در جای مناسبی ، نگه میداریم و با برداشتن ابزار و نیازمندی های لازم ، دلو میزنیم به آب روانی که در میونه ی یک درّه ی زیبا ، در حال شست و شوی طبیعت هست . چون راه رودخونه ، پیچ و خم زیادی داره ، جاهایی به حوضچه های بزرگ و جاهایی به گودال های کوچیکی ، تبدیل میشه که بر زیببایی هاش ، افزون میکنه .

آغاز راه رودخانه

در آغاز راه زیبای رودخونه ای ، محوّطه ای هست همانند راه چشمه علی طبس به نام دکتر فیش . یه دایره ی بزرگ پرآب و کم ژرفا که پره از ماهی های کوچولو و متوسّط اندازه . اگر درون این آب برید و بر تخته سنگی بشینید ، این ماهی های نازنین به سمت تون میان و آغاز میکنن به گاز گرفتن آروم پوست بدن تون . خوشایندی ویژه ای داره ؛ فوق العاده است . انگاری دارن پوستای زائد بدن تونو میکَنن .

ماهی های کوچولو در حال گاز گرفتن پاهام هستن

برای رسیدن به مرکز زیبایی های تخت عروس ، حدود یک ساعت باید در کنار رودخونه برید تا به جایی برسید که آبی بسیار زلال ، شوق و انرژی شما رو ده ها برابر میکنه . در این محوّطه ی شگفتی آور ، یک تخته سنگ بزرگ صیقل گرفته در میونه ی آب افتاده و جلوه ی بسیار زیبایی به محیط داده . هر چقدر کوشش میکنم به دلیل سردی بسیار زیاد آب ، نمیتونم به تخته سنگ برسم .

تخت عروس زیبا

به راستی که شایسته ی نام تخت عروس هست .

 

درباره ی علیرضا هاشمی

علی رضا هاشمی هستم ملقّب به مرد همیشه در سفر ؛ زاده ی 6 اردیبهشت 1362 ؛ دل داده ی ایران و تاریخ و طبیعت بی مانندش . سفر رو به صورت رسمی و ثبت شده از 14 اردیبهشت 1385 با سفری دلچسب به استان آذرآبادگان باختری ، آغاز کردم

مطلب پیشنهادی

روستای سوراوجین

  دهستان رامند از بزرگ ترین دهستان های استان قزوین در شهرستان بویین زهرا ، …

۳ دیدگاه

  1. بهتون تبریک و خدا قوت میگم و براتون سلامتی و موفقیت روز افزون آرزو میکنم .هزاران آفرین بر شما

  2. هزاران آفرین بر شما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *