یکشنبه , اردیبهشت ۱ ۱۳۹۸
خانه / روستاها / روستای فطر

روستای فطر

  1 )) فطر ، یکی از زیباترین و خوش نقش ترین روستاهای استان قزوین است که با مرکز استان ، 56 کیلومتر فاصله دارد . این فاصله اگرچه کم است ولی چون از راه های پرپیچ و خم میگذرد ، حدود یک ساعت و نیم با شما ، همراه میشود . به کهن راه قزوین ـ رشت میرویم و پس از گذشتن از روستای حسین آباد ، وارد شهر کوچک آقابابا میشویم . خیابان امام خمینی این شهر را که به سمت شمال میرود ، پی میگیریم تا از شهر ، بیرون میرویم . از روستاهای کیخنان ، مرتضی آباد و دینک که میگذریم ، دورنمای زیبایی از روستای فطر ، آشکار میشود . فطر ، بزرگ ترین روستاهای این نواحی است .

  2 )) از پیش با آقای سعید فطری ، دهیار جوان روستا ، هماهنگ کرده بودم تا در روستا ، پذیرا و راهنمای ما باشد . به خانه ی پدری وی میرویم و با پذیرایی گرم پدر دهیار و سپس خود دهیار و پدرخانمش ، رو به رو میشویم . دهیار و دو دوست دیگر فطری ، گرم سخن گفتن درباره ی روستای شان میشوند .

من و دهیار جوان روستا ، آقای سعید فطری

  3 )) فطر ( Fatar ) روستایی است با حدود 80 خانوار جمعیّت و 227 نفر ساکن همیشگی . درباره ی ریشه ی نام این روستا ، داده ی درستی را دریافت نکردم . یکی از میزبانان میگفت : در گذشته های دور تاریخی ، مردمان این روستا با یکی از روستاهای اطراف ، درگیری داشته اند و توانسته اند بر آن ها ، چیره شوند و در نتیجه نام این روستا را فطر که شاید دگرگون شده ی واژه ی فتح باشد ، نهاده اند .

این ظرف استکان ، همیشه یادآور دوران کودکی ام هست که در هیأت های عزاداری ، این ها را میدیدم . در خانه ی پدری دهیار هم با این ظرف ها برای مان ، چای آوردند .

  در یکی از برگه های اینستاگرام ، نام این روستا را که توسّط یکی از ساکنان همین جا ، نگاشته شده بود ، پطر یافتم ؛ به نظرم ، پطر به واقعیّت ، نزدیک تر باشد ؛ چرا که احتمالاً پس از یورش تازیان به فطر ، دگرگون شده است .

  4 )) مردم این جا ، تات زبان هستند و به کارهای کشاورزی ( گندم ، جو ، عدس ، نخود و لوبیا ) ،  دامداری و باغداری میپردازند . بیش تر نزدیک به همه ی مردم فطر ، دارای نام خانوادگی فطری ( Fetri ) هستند و تنها دو سه خانوار با نام های آچپری و علاء الدّینی نیز در روستا ، زندگی میکنند .

فرزانه در حال چیدن زالزالک

  5 )) فطر ، دارای مدرسه تا دوره ی ابتدائی ؛ آب ( از چشمه های اطراف با لوله کشی ) ؛ برق ( از حدود سال 1378 ) ؛ خانه ی بهداشت ( که به صورت سیّار ، سه روز در هفته از آقابابا ، روانه ی این جا میشود ) ؛ یک مسجد نوساز که به بافت زیبای روستایی ، آسیب زده است ؛ گورستانی با چند سنگ گور کهن و گورهایی بی نام و نشان که با نهادن سنگ طبیعی بر روی آن ها ، مشخّص شان کرده اند  و شورای روستا با مسؤولیّت آقایان صفر ، مروّت و طالب فطری میباشد . دهیار روستا هم سعید فطری است .

  6 )) روستاهای اطراف فطر ، عبارتند از : روستاهای گشنه رود ، گوورد ، فشام ، تیسکین ، کلجین و میانجین .

  کوه های اطراف با نام هایی از قبیل انگول ، پطره سنگ ، کوه بن و زرده روش ، شناخته میشوند .

  چشمه های مهمّ روستا ، آزه درّه ؛ سرچشمه و گل پر هستند .

  7 )) کوچه های روستا ، دارای سنگ فرش بسیار زیبایی هستند . درون روستا ، بسیار پاکیزه و خوش ساخت است . روستا از دو بافت تازه ساز و کاه گلی ، تشکیل میشود که زمین لرزه ی سال 1369 ، دلیل این دو بافت میباشد .

  خانه های روستایی در فطر ، بیداد میکنند و دل و چشم را بازنده ی خویش میسازند .

  در هر کوچه و خانه که گام میگذاریم ، مردم روستا با گرمی و مهربانی از ما ، پذیرایی مینمایند .

  علی فطری ، جاویدالاثر این روستاست که در جنگ ایران و عراق ، شرکت کرد ولی هنوز جنازه ی پاکش به میهن بازنگشته است .

  8 )) برای خوردن ناهار با دوستان فطری به نزدیکی یکی از چشمه های روستا میرویم و هم راه با چند سگ دوست داشتنی و زیبا ، جوجه کبابی را که میزبانان مان برای مان ، آماده کرده اند ، میخوریم .

  در این سفر ، دوستان خوبم ، وحید نصرت آقایی و قرزانه باقری ، همراهم بودند .

 

 

درباره ی علیرضا هاشمی

علی رضا هاشمی هستم ملقّب به مرد همیشه در سفر ؛ زاده ی 6 اردیبهشت 1362 ؛ دل داده ی ایران و تاریخ و طبیعت بی مانندش . سفر رو به صورت رسمی و ثبت شده از 14 اردیبهشت 1385 با سفری دلچسب به استان آذرآبادگان باختری ، آغاز کردم

مطلب پیشنهادی

گشت مرکزی

در روز سخت بارانی و سیلابی دوازدهم فروردین هزار و سی سد و نود و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.