پنج شنبه , بهمن ۴ ۱۳۹۷
خانه / روستاها / روستای قارخون

روستای قارخون

1 )) قارخون ، یکی از روستاهای دورافتاده ی استان قزوین است که دارای طبیعتی دست نخورده و زیباست . از قزوین تا این روستا ، 150 کیلومتر  فاصله ی مکانی و سه ساعت فاصله ی زمانیست . برای رفتن به این روستا ، باید وارد کهن راه رشت شد و پس از گذر از روستاهای حسین آباد ، آقابابا ، دودهه و کوهین به شهر لوشان رسید . نخستین خیابان سمت چپ شهر لوشان به سوی طارم میرود . این خیابان را میپیماییم تا به راه طارم ، وارد شویم . به یک سه راهی میرسیم که سمت چپ آن با تابلوی حصار ، مشخّص شده است . پس از گذر از روستاهای میرخواند پایین ، میرخواند بالا ، اورکن کرد ، بغل دوز بالا ، قلالو ، مصطفی لو ، پلنگه ، محمّدده و اردک به یک سه راهی میرسیم که آن را به سمت راست میرویم و پس از روستای رزان به روستای قارخون ، دست پیدا میکنیم .

  2 )) از آن جا که این روستا ، فاقد تابلوی ورودی برای شناسایی است ، از یکی از مردمان ، درستی روستا را میپرسم . او ، ضمن تأیید درستی روستا ، ما را به ناهار ، فرامیخواند . ما هم که گرسنه و خسته هستیم ، فراخوانی او را پذیرفته و برای صرف ناهار و هم چنین شنیدن سخنان اهالی روستا که برخی از آن ها به مناسبت درگذشت یکی دیگر از اهالی ، دور هم در این جا ، گرد آمده اند ، وارد خانه ی زیبای دوستان میشویم .

این نوشته ، یادآور روزهای انقلاب 57 است .

  3 )) بدبختانه هیچ یک از اهالی ای که ما ، آن ها را میبینیم ، دلیل نامگذاری این روستا را نمیدانند ؛ تنها یکی از بانوان روستا ، داستانی را بیان میکند که در گذشته های دور ، درگیری سختی میان اهالی روستا ، بوده است که در طیّ آن ، کسان بسیاری ، کشته شدند ؛ شاید بدین دلیل ، نام روستا را چنین نهاده باشند ؛ قار در زبان ترکی یعنی سیاه . پس نتیجتاً قارخون میشود : خون سیاه .

  4 )) روستای قارخون در منطقه ی ییلاقی چوقّور ، قرار گرفته است و دارای تقریباً 200 نفر سکنه میباشد . روستاهای اطراف قارخون نیز عبارتند از : رزان ؛ عبّاس آباد ؛ زرند ؛ حصار ؛ دهنج ؛ تازه کند و چمن .

  5 )) این روستا ، دارای شورای ده میباشد . هموندان آن ، آقایان اباصلت الله وردی ، رفیع نظری و اکبر الله وردی میباشند . پیشه ی عموم مردم نیز کشاورزی و دامداری است .

  6 )) راه دیگر دسترسی به این روستا از سمت سلطانیّه واقع در استان زنگان میباشد ؛ البتّه این راه ، خاکی و گردنه ناک است .

  7 )) آب روستا از دو چشمه  و یک چاه ، فراهم میشود . برق و تلفن نیز در این روستا ، شایان دسترسی هستند .

  8 )) خانواده های این روستا : نظری ، الله وردی ، اکبری ، محمّدی و کلهر  میباشند .

  9 )) سپس به قدم زدن و گشتن در روستا میپردازیم ؛ خوش بختانه هنوز در جای جای روستا ، خانه های زیبای کاه گلی و روستایی ، دیده میشوند و مرغ و خروس هایی که در کوچه پس کوچه های روستا ، شادانه میدوند . از گورستان روستا هم دیدن میکنیم . سنگ گور قدیمی در آن ، دیده نمیشود ولی سنگ چین هایی به شکل گور در این جا هستند که بدون سنگ گور نوشته شده میباشند و به احتمال زیاد ، قدیمی تر از دیگر گورها هستند . قارخون ، دارای یک مدرسه ی کوچک درون یک کانکس دیدنی و خانه ی بهداشت نیز هست . مسجد روستا ، نوساز است و ائمّه ی اطهار ، نام دارد .

در این سفر یک روزه ، میرحسین هاشمی ، زینب هاشمی و حسن عنایت ، هم سفرانم بودند و آقایان احمد کاظمی ، حمزه اکبری و حمید کاظمی ، پذیرای مان شدند .

درباره ی علیرضا هاشمی

علی رضا هاشمی هستم ملقّب به مرد همیشه در سفر ؛ زاده ی 6 اردیبهشت 1362 ؛ دل داده ی ایران و تاریخ و طبیعت بی مانندش . سفر رو به صورت رسمی و ثبت شده از 14 اردیبهشت 1385 با سفری دلچسب به استان آذرآبادگان باختری ، آغاز کردم

مطلب پیشنهادی

بوستان ارم

بوستان ارم از قدیمی ترین بوستان های تهران است در باختر این شهر بزرگ که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.