سه شنبه , آبان ۲۹ ۱۳۹۷
خانه / استان ها / البرز / روستای آغشت

روستای آغشت

چند گاهی است که تصویر زیبایی در شبکه های مجازی و فضای اینترنت ، دست به دست میشود که جلوه گر یک دژ باشکوه به سبک دژهای اروپای سده های میانه میباشد . دژی زیبا با چند برج مراقبت . پس از پژوهش ها در می یابم که این ساختمان دژگونه در روستای زیبایی به نام آغشت ، قرار گرفته است . با یکی از هموندان شورای روستا ، هماهنگ میکنم تا بتواند راهنمای من برای بازدید از این دژ و دیگر زیبایی های روستای آغشت باشد .

2 (2)

آغشت ، روستای زیباییست در استان البرز ، شهرستان ساوجبلاغ که در نزدیکی روستای کردان ، قرار دارد . دارای آب و هوائی بسیار دلپذیر در دو فصل گرما و سرماست . از آن جا که آب فراوانی که دستاورد چشمه ها ، بارندگی های بسیار و رودخانه های پرآب آن است ، دارد به آغشت ، نامدار شده است که آمیزه ایست از آو ( به چم آب ) و غشت ( انباشته شدن ، فراوان بودن ) ؛ ضمناً تلفّظ درست نام روستا ، Aqasht میباشد . آن چه که به نام دژ آغشت در این روستا ، نامدار شده است ، ساختمان ویلاییست وابسته به آقای اسدی لاری که ساکن تهران میباشد و از نیکوکاران نیز هست ، حدود ده سالی هست که با بهره گیری از ایده های آفرینشگرانه ی خویش ، اقدام به ساخت این سازه ی زیبا نموده است ؛ البتّه هنوز درون ساختمان ، کامل نشده و تنها نمای بیرونی آن ، جلوه گر هنر و آفرینشگری ایشان میباشد .

2 (9)

2 (10)

جمعیّت این روستا تا سال 1385 ، 157 خانوار ( 481 نفر ) بوده است ولی در سال 1395 ، 270 خانوار ( افزون بر 700 نفر ) میباشد . دلیل این افزایش جمعیّت را میتوان رسیدن امکاناتی هم چون گاز لوله کشی به این روستا دانست .

آب آشامیدنی این روستا از چشمه ای ، فراهم میشود که در 17 کیلومتری روستا و در بلندی های سخت گذر ، قرار گرفته است . این چشمه از چشمه های پرآب منطقه میباشد .

گرمابه ای کهن در روستا ، دیده میشود که هم پیوند است به دهه ی چهل خورشیدی که تا حدود سال 1370 نیز کار میکرده است . امروزه ، دیواره ی این گرمابه را به روش زیبایی ، آراسته اند .

2 (8)

روستا ، دارای زمین چمن ورزشی بسیار خوب و بزرگیست که در نزدیکی ساختمان پیشوازده اش ، قرار گرفته است . یارگان فوتبال وحدت که در لیگ برتر استان ، توپ میزند و نماینده ی شهرستان ساوجبلاغ در این رشته ی ورزشی است از بچه های این روستا ، تشکیل شده است .

دو مسجد در روستا ، دیده میشود : مسجد فراگیر ( جامع ) آغشت و مسجد ابوالفضل که کوچک تر است و در یکی از پس کوچه های روستاست .

دهیار روستا ، آقای رضا کوه افکن و هموندان شورای روستا ، آقایان سیّدجعفر حسینی ، امیرحسن قلیچ و نعمت الله خیلدار هستند . پیشینه ی دهیاری در این روستا به حدود 13 سال پیش بازمیگردد و یکی از اقدامات سودمند این دوره ی آن ، ساختن گذرگاه های بسیار شیک و زیبا و آسفالت کردن کوچه ها و خیابان های روستاست .

2 (5)

برخی از خویشاوندانی که در این روستا ، زندگی مینمایند ، عبارتند از : حسینی ، خیلدار ، کوه افکن ، شجاعی ، نعمتی ، درودگر ، توانگر ، اشجعی و قبادی

کار بیش تر مردم در سال های دور گذشته ، دامداری و کشاورزی ( گندم و جو ) بوده است و پس از آن ، کاشت و برداشت میوه از جمله توت ، گردو ، گوجه سبز و آلبالو و فروش آن ها میباشد .

مقطع تحصیلی کنونی برای دانش آموزان تا ابتدائیست .

روستاهای اطراف آغشت :

از شمال = روستاهای عالم زمین و سیرود ؛ از جنوب = روستای تکیه ؛ از خاور = روستاهای ورده و سیواندرّه ؛ از باختر = روستاهای گلین رود و ولیان

2 (3)

برخی از مراسم این روستا :

مراسم ریش سپیدان = در روزهای دوم و سوم فروردین سال نو ، بزرگان روستا به همراه برخی از اهالی و جوانان ، در کوچه پس کوچه های روستا ، راه میافتند و با اهالی دیگر ، حال و احوال و شادباش سال نو میگویند و به ویژه با خانواده هایی که در سال گذشته ، عزیزی را از دست داده اند ، صمیمی تر میشوند . در پایان این مراسم ، همگی اهالی روستا در جایی ، گرد هم میآیند و به بیان دیدگاه های شان درباره ی روستا و مسائل آن و شنیدن گزارش کار شورای روستا میپردازند .

مراسم سیزده بدر و انس با طبیعت = که در این مراسم ، برخی از اهالی روستا با فراهم کردن کیسه های زباله و بذر گل ها به پیشواز مسافرین و گردشگران در آغاز راه روستای باهوکلا میروند .

مراسم شب چهارشنبه سوری همراه با پرش از روی آتش و قاشق زنی که هنوز در این روستا ، جریان دارد .

مراسم پنج شنبه ی پایان سال که با حضور همه ی اهالی روستای آغشت در کنار پیشوازاده ، برپا میشود و در آن ، آش حلیم پخته شده و همگی از شادی یک دیگر ، بهره مند میشوند . میان ساکنان آغشت ، مثلی ، رائج است که « هر کس که به این مراسم نیاید یا پول ندارد و یا از این جهان رفته است . » این جمله ، نشانگر اهمّیّت این مراسم میباشد .

مراسم مذهبی هم چون نیمه ی شعبان

این روستا نیز همانند بسیاری از روستاهای ایران ، دارای یک پیشوازاده است ؛ نام این پیشوازاده ، بی بی قزلر از نوادگان پیشوای هفتم شیعه و هم پیوند با سه تن به نام های احمد ، محمّد و فاطمه خاتون میباشد .

2 (7)

گورستان روستا و گلزار جان باختگان جنگ که ده نفر میباشند در کنار این پیشوازاده است . تنها سه سنگ گور کهن را میتوانم در دیواره ی پیشوازاده ی این روستا ببینم . دیگر سنگ ها ، نو و تازه هستند .

2 (6)

این روستا ، دارای چند محلّه ی شاخص است : یکی از این محلّه ها ، انجیل داران ، نام دارد . با فاصله ای حدود 5 کیلومتری در بیرون روستا با درختان انجیز بزرگی ، رو به رو میشویم که هم شمارشان ، بسیار است و هم این که همگان میتوانند از میوه های آن ها ، بهره ببرند . محلّه ی دیگر ، محلّه ایست که به دلیل وجود درختان سماق به محلّه ی سماق داران ، خوانده میشود . خوب است که از دو محلّه ی دیگر به نام های دربند و پشت محلّه نیز نامی ببریم .

2 (4)

لهجه ی مردمان این روستا ، تقریباً به مردمان مازندران و طالقان ، همانند است .

آغشت ، دارای یک خانه ی بهداشت هم هست .

از هم کاری مهرورزانه ی آقای حسینی از هموندان شورای این روستا ، بسیار سپاسگزارم .

 

درباره ی علیرضا هاشمی

علی رضا هاشمی هستم ملقّب به مرد همیشه در سفر ؛ زاده ی 6 اردیبهشت 1362 ؛ دل داده ی ایران و تاریخ و طبیعت بی مانندش . سفر رو به صورت رسمی و ثبت شده از 14 اردیبهشت 1385 با سفری دلچسب به استان آذرآبادگان باختری ، آغاز کردم

مطلب پیشنهادی

رودی و سنگ نوشته ای

آذربایجان ؛ آذرآبادگان یا آتروپاتکان . هر چه بنامیمش ، فرقی نمیکند . سرزمینی است …

۳ دیدگاه

  1. درود و سپاس، نوشته زیبایی بود. واسه واژه های شرق و غرب، واژه های خاور و باختر رو نوشتید که کار پسندیده ای هست چه بساء بهتر میشد به جای واژه های شمال و جنوب هم واژه های اپاختر و نیم روز را بکار میبردید و نکته ای دیگر اینکه چون روستا آب فراوان و رود و آبشار دارد، نام روستا با “ا” آغاز میشود نه “آ” چون نام روستا اوغشت بوده، او در گذشته به چم آب بوده و غشت هم ریزان و سرازیر شدن و امروزه به کسی که بیهوش میشود، میگویند غش کرده و چم روستای آب های سازیر و ریزان هست. بدرود

  2. به نکات خوب و سودمندی ، اشاره کردین ؛ دم شما گرم . با واژگان اپاختر و نیم روز ، آشنایی داشتم ولی به کار بردن شون رو کم کم ، آغاز میکنم . سپاس از نکته بینی و دیدگاه خوب تون .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.