شنبه , آذر ۲۴ ۱۳۹۷
خانه / روستاها / روستای دیکین

روستای دیکین

1 )) روستای دیکین در الموت خاوری و بر راه اصلی قزوین به معلّم کلایه ، واقع شده و با قزوین ، حدود 80 کیلومتر و یک  ساعت و نیم فاصله دارد و از روستاهای مهمّ استان میباشد . برای رسیدن به این روستا ، باید از روستای رشتقون و شهر رجائی دشت ، گذر کرد .

10-6

پروین ، حسن ، من ، میرحسین و زینب در راه دیکین

  2 )) روستای دیکین از دو بخش پایین محلّه و بالامحلّه ، تشکیل شده که هر یک ، دارای یک مسجد جداگانه میباشند . در این روستا ، حدود 350 خانوار ، زندگی میکنند و به کارهای کشاورزی و دام داری و بعضاً کارمندی در ادارات نزدیک میپردازند .

3 )) چم واژه ی دیکین بدین گونه بیان شد که گویا این واژه از ریشه ی دلّاکین ، آمده است و با گذشت زمان به دیکین ، تبدیل شده است ؛ شاید مردمان این روستا به پیشه ی دلّاکی میپرداخته اند .

4 )) با آقای محمّد پرهیزکاری به گشت در روستای زیبای دیکین میپردازیم و از خانه های خشت و گلی زیبا ، دیدن میکنیم .

10-5

در یکی از خانه های زیبا به دیدن نان پزخانه که بخشی از خانه است که تنور در آن جا ، قرار دارد و برای کار نانوایی مورد بهره برداری قرار میگیرد ، میرویم . از آب انبار ویرانه ی روستا که تا 35 سال پیش نیز مورد مراجعه ی مردم بوده است ، بازدید میکنیم . باغات روستا در اطراف آن ، دیده میشوند : باغات میوه دربردارنده ی میوه هایی هم چون آلبالو ، فندق ، گیلاس و …

10-4

10-2 10-1

  5 )) این روستای زیبا از شمال با روستای کُشک ؛ از جنوب با روستای مزرعتین ؛ از خاور با معلّم کلایه و از باختر با روستای گرمارود ، هم سایه میباشد . از برخی از سنن مردمان این روستا ، میتوان به این موضوع ، اشاره کرد که روستاییان دیکین ، ازدواج غیر قبیله ای ندارند و گوشت گوسپند آبستن را مصرف نمی نمایند .

6 )) نام خوراک محلّی این روستا ، کَوَرگل میباشد که از نام گیاهی گرفته شده که در اطراف روستا میروید . افزون بر این گیاه ، از تخم مرغ و سیر نیز در این خوراک خوش مزه ، بهره برده میشود . برای ناهار ، این خوراک را صرف میکنیم و در کنار آن از خیار ، گوجه و نانی که در روستا ، فراهم شده است نیز تناول میکنیم ؛ شگفت خوراک خوش مزه ایست .

10-7

هم چنین از نانوایی درون روستا ، نانی را فراهم میکنیم به نام کِلاس که برای پخت آن از آرد ، شیر ، روغن و تخم مرغ ، بهره برده میشود . در میانه ی این نان ، مادّه ای شیرین است که از آرد و روغن ، فراهم شده و مزه ی خوبی به نان داده است .

7 )) در این سفر ، آقای محمّد پرهیزکاری ، راهنما و میزبان ما در روستا بودند به همراه دو فرزند نازنین شان به نام های زینب و طاها .

10-8

میرحسین ، زینب ، زینب ، طاها ، حسن و پروین در روستا

10-3

آقای پرهیزکاری ، من و میرحسین

10-10

تاداسانای یوگا در کنار شاه رود

10-9

من و حسن

10-1

یک خانه ی روستایی

درباره ی علیرضا هاشمی

علی رضا هاشمی هستم ملقّب به مرد همیشه در سفر ؛ زاده ی 6 اردیبهشت 1362 ؛ دل داده ی ایران و تاریخ و طبیعت بی مانندش . سفر رو به صورت رسمی و ثبت شده از 14 اردیبهشت 1385 با سفری دلچسب به استان آذرآبادگان باختری ، آغاز کردم

مطلب پیشنهادی

گشت کوتاهی در آذربایجان باختری

تا فرصتی پیش میاد ، دوست دارم برم به نخستین استانی که دوازده سال پیش …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.