چهارشنبه , مهر ۲۵ ۱۳۹۷
خانه / استان ها / البرز / کاخ ناصری و چشمه ی گله گیله

کاخ ناصری و چشمه ی گله گیله

الف ) کاخ ناصری

1 )) این کاخ یا کوشک کوچک در روستای شهرستانک در میانه های راه کرج به چالوس ، قرار گرفته است . از کرج که به سمت چالوس بروید ، تابلوی روستای شهرستانک در یک راه شاخه شده در سمت راست تان ، دیده میشود . وارد این راه شاخه ای شده و آن را پی بگیرید تا به روستای شهرستانک برسید . در این جا ، دیگر ، باید وارد روستای شهرستانک شوید و باید راه خاکی مستقیم را پی بگیرید تا پس از اندکی به سربالایی برسید که در سمت راست تان ، روستای بزرگ شهرستانک در ژرفای درّه ای ، دیده میشود . بهترین جا برای گذاشتن خودرو ، همین جاست .

2 )) راه تا روستای شهرستانک ، آسفالته و از این روستا تا کوشک ، خاکی است که این خاکی در بیش تر راه ، بسیار خوب و مناسب است و در بخش اندکی ، دارای فرورفتگی ها و برآمدگی هاییست .

3 )) پس از پارک کردن خودرو در جای گفته شده ، از راه پاکوب آشکاری که به سوی روستا میرود ، راه را پی بگیرید تا به کاخ برسید ؛ روشنگری ، این که مجموعه ی کوشک از جای نگه داشتن خودرو نیز کاملاً آشکار است . راه پاکوب ، راه مناسبی است ؛ البتّه اکر باتون هم راه تان باشد ، بسی بهتر است . پس از نیم ساعت به کوشک میرسید .

4 )) کوشک ناصری در کنار یک رودخانه ی پرآب و زیبا و درون یک حصار آجری ، قرار گرفته است ؛ هنگامی که وارد محوّطه ی کوشک میشوم ، به روشنی الگوی باغ های ایرانی را در معماری آن میبینم . درِ اصلی ورودی محوّطه در سمت جنوبی و رو به پایان روستای شهرستانک ، قرار دارد ؛ بر فرض اگر از آن در ، وارد محوّطه شویم ، با آثار کاملاً روشنی از جوی آب و سپس پلّکانی سه سویه ، رو به رو میشویم که به سوی کوشک میروند . درختان هم در پایین پلّکان ، رخ نمایی میکنند . یعنی عناصر باغ ایرانی از جوی آب روان ، درختان و سبزه ها و کوشکی در پایان محوّطه ی باغ ، همگی در این مجموعه ، دیده میشوند . در گوشه ی جنوب خاوری مجموعه و در کناره ی سمت راست در اصلی ، ویرانه ای از یک گرمابه ، دیده میشود .

5 )) بدبختانه ، خود کوشک هم رو به ویرانی است و به حال خود ، رها شده است . سقف مجموعه ، شیروانی است و درون آن ، 4 اتاق کوچک و بزرگ ، دیده میشوند . در اتاق بزرگ ، یک حوض در میان آن ، به چشم میخورد . دیوارهای مجموعه ، پر است از یادگاری های زشت و زیبا . سقف اتاق ها ، برخی در حال فروریختن و برخی نیز شکسته شده اند . درها و پنجره ها به نظر تازه تر میرسند .

6 )) در گوشه ی شمال خاوری کوشک ، یک مجموعه اتاق کوچک تر ، دیده میشود که به دست شویی های ویرانه ای ، مجهّز گشته است . به نظر میرسد این اتاق ، پس ترها ، افزوده شده باشد .

7 )) این جا ، کوشک تابستانی ناصرالدّین شاه قاجار بوده است که در یکی از خوش آب و هواترین مناطق نزدیک پایتخت ، ساخته شده و گویا امروزه به کار استراحت کوهنوردان میآید ؛ هستی تخت خواب های چوبی و فلزّی چندی ، بیانگر همین امر میتواند باشد .

8 )) نقطه ی جی پی اسی کوشک : 35 درجه و 56 دقیقه ی شمالی و 51 درجه و 22 دقیقه ی خاوری و بلندای آن از رویه ی دریا ، 2334 متر است .

9 )) چند پایه ی ستون سنگی و یک تخته سنگ بزرگ با یک چهره ی هخامنشی در گوشه گوشه ی حیاط کوشک ، رها شده اند .

ب ) چشمه ی گله گیله

1 )) کمی بالاتر از کوشک ناصری ، چشمه ی پرآبی ، دیده میشود به نام گله گیله . فاصله ی این چشمه با کوشک ، آن اندازه کم است که هر دو در یک نقطه ی جی پی اسی ، قرار دارند .

2 )) بلندای این چشمه از رویه ی دریا ، 2352 متر میباشد .

3 )) این چشمه ، بسیار پرآب ، سرد و گواراست .

هم سفران این سفر : زینب هاشمی و میرحسین هاشمی

درباره ی علیرضا هاشمی

علی رضا هاشمی هستم ملقّب به مرد همیشه در سفر ؛ زاده ی 6 اردیبهشت 1362 ؛ دل داده ی ایران و تاریخ و طبیعت بی مانندش . سفر رو به صورت رسمی و ثبت شده از 14 اردیبهشت 1385 با سفری دلچسب به استان آذرآبادگان باختری ، آغاز کردم

مطلب پیشنهادی

مسجد خواجه شهدا

در محلّه های قدیمی و تو در توی قزوین ، میتوان سراغ از مساجدی گرفت …

۳ دیدگاه

 1. این چشمه با آب بسیار سردش تو فصل تابستان وقتی از توچال سرازیر می شی حسابی می چسبه 😉
  ممنون برای این گزارش

 2. بی معرفت نیستما
  کم میام
  کم میخونمت
  وقتی میخونم کیف میده ها
  به یاد وبت هستم

  ولی خوب به هر حال هزار جور گرفت و گیر هست که کمتر میام یه ظریفی به شوخی میگفت ما ایرانیها از زمان کوروش و داریوش و خشایار شا فک میکردیم که هرجا رسیدیم باید یادگاری بذاریم!!!!
  اون وقتا سنگ نبشته حکاکی میکردن!!!! الان روی دیوارا و درختا و آثار باستانی و هرشهری که میریم یادگاری مینویسیم تا دیگران نقش حضورمونا ببینن!!!
  خلاصه این که خیلی خیلی ما با فرهنگی!!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *