به نام خدایی که همگان را آزاد آفرید .

بازدید از شرکت ایران چسب

گردشگران : ۵ نفر ( علی رضا هاشمی ، حسن ترابی ، پیمان سلطانی ، احسان حلّاجان و زینب هاشمی )

تاریخ : ۱۵ دی ۱۳۹۰

پس از انجام نامه نگاری های لازم و تماس های تلفنی متعدّد و مکرّر ، قرار بر این شد که رأس ساعت ۱۴ ظهر ۵شنبه ۱۵ دی ماه ۱۳۹۰ در شرکت ایران چسب ، حضور داشته باشیم . این شرکت در خیابان امیرکبیر شرقی شهر صنعتی البرز ، واقع شده است . با حضور ما در شرکت ، آقای اعتمادی ، معاونت مدیر عامل شرکت که انسانی است بسیار خوش برخورد و صبور ، پیش ما آمده و با حضور ایشان ، بازدید را آغاز می کنیم .

  شرکت ایران چسب که بزرگ ترین شرکت تولیدکننده ی انواع چسب ها در خاورمیانه است با سابقه ای حدوداً ۴۰ ساله و با هم کاری نزدیک به ۳۰۰ کارگر ، تحت مدیریّت جناب آقای صفائی ، مدیر عامل ، به فعّالیّت می پردازد .

  در مرحله ی اوّل به سالن شماره ی ۱ می رویم . در این سالن بزرگ ، رول های چسب که از شرکت های اطلس پرم ، شیمیا و جز آن ها ، تهیّه می شود با مایع چسب که ساخت کشور تایوان است ، توسّط دستگاه هایی عظیم الجثّه که ساخت کشور ایتالیا هستند ، آغشته می گردند . نام این مرحله از تولید ، گوتینگ است . در مرحله ی دوم در سالن شماره ی ۲ ، رول های چسب ، به صورت حلقه حلقه ، بریده شده و سپس توسّط گروهی از بانوان کارگر ، بسته بندی می گردند و داخل کارتن ها ، جاسازی می شوند . تولیدات این شرکت با اسامی تجاری جانسون ، دیاموند و ایران چسب به فروش می رسند . اقدام جالبی که این شرکت به انجام می رساند ، به کارگرفتن زندانیان و زنان خانه دار جهت بسته بندی چسب هاست ؛ به صورتی که با عقد قرارداد با این افراد و فرستادن تولیدات به منازل زنان خانه دار یا زندان ها ، کار بسته بندی تولیدات این شرکت ، صورت می گیرد . هزینه ای که بابت این اقدام به زنان خانه دار ، افراد تحت پوشش بهزیستی و زندانیان داده می شود ، ۱۴هزار تومان به ازای هر ۲۰ سبدی است که از محصولات این شرکت ، پر می شوند . در این سالن ، یاد می گیریم که واحد اندازه گیری طول نوار چسب ، میکرون است . در این سالن ، کارگران ، موظّفند از ضدّصوت ، استفاده کنند ؛ چرا که صداهای ایجادشده در این مرحله از تولید ، بسیاربلند و گوشخراش است . هم چنین در این مرحله می فهمیم که چسب های نواری در اندازه های مختلفی مانند ۳۶ یارد ، ۵۰۰ یارد و . . . ، تولید می شوند ( هر یارد ، معادل ۹۰ سانتی متر است ؛ یعنی یک چسب نواری کوچک که در مغازه های لوازم التّحریر ، دیده می شود ، معادل ۳۶ یارد برابر ۳۵ متر است !! ) . در مرحله ی چهارم و آخر که در سالن شماره ی ۴ ، صورت می گیرد ، کار بسته بندی چسب های تولیدی و تفکیک آن ها بر حسب نوع شان ، انجام می شود . این کار در محلّ انبار ، صورت می گیرد .

  از دیگرنکاتی که جناب آقای اعتمادی برای ما ، بازگو می کنند :

  È تمامی شرکت های تولیدی ـ صنعتی برای انجام امور خود از چسب های تولیدی این شرکت ، استفاده می نمایند .

  È از تولیدات دیگر این شرکت ، می توان به چسب قطره ای ۲گرمی که مایع آن از تایوان ، وارد شده و در شرکت ایران چسب ، بسته بندی می شود ؛ چسب ناخن و چسب پوست پیازی ، اشاره کرد .

  È نام سابق این شرکت ، الغری بوده که امروزه نیز در کنار نام جدید آن ، ثبت می شود . الغری ، اسم سابق شهر نجف بوده است .

۱۵ دی ۱۳۹۰

دیدگاه به“بازدید از شرکت ایران چسب”

 1. سلام
  بازدید علمی خوبی بود ضمنا” اینکه از نکات جالب برای من این بود که تولیدات این شرکت معمولا” انبار نمیشود و بعد از تولید سریعا” بارگیری و به مقصد ارسال میشه که در کمتر شرکتی در کشورمون امن مشاهده کرده ام.

 2. سلام
  ببخشید واحد اندازه گیری ضخامت ورق چسب میکرون است.

 3. علی رضا هاشمی گفته:

  با سپاس از آقامهدی گل . امیدوارم در سفرهای بعدی با ما همراه و همگام باشی .

 4. یک بخش رو با عنوان (درباره سفر بعد) یا همچین مضمونی اضافه کنید که اطلاعاتی راجب سفر بعد،مکانی که میخوایم بریم و لوازم مورد نیاز بده به نظرم خیلی واجبه

 5. salam,alireza rast mige aghaye ehsan,lazeme,ezafe kon hatman,natonesti bego begam chi koni.

 6. سلام. با تشکر از شما میخواستم اضافه کنم که آقای اعتمادی یکی از افراد فعال کارخانه بوده و میشه بگم که ما کارگران ایران چسب از ایشون انرژی میگیریم.با امید موفقیت برای ایشون و آقای صفایی وآقای مرشد (مدیر تولید شرکت ایران چسب)

 7. سلام خدمت زحمت کشان این سایت. گزارش شما واقعا زیبا و کامل بود اما ای کاش از زحمات آقای صفارزاده که مدیریت انبارهای شرکت ایران چسب رو بر عهده دارن و در جهت پیشرفت این شرکت زحمات زیادی کشیدن هم نامی میبردید. با تشکر

  • دوستان عزیز شرکت ایران چسب ، با سلام ! نام بردن از تمامی افراد فعّال یک شرکت ، کار سختیه . از این که شما زحمت کشیدید و نام چند نفر از این دوستان نازنین رو ذکر کردید ازتون سپاسگذاریم . امیدوارم چرخ شرکت تون همواره بچرخه .

دیدگاهی بنویسید