به نام خدایی که همگان را آزاد آفرید .

بازدید از شرکت ایران چسب

گردشگران : 5 نفر ( علی رضا هاشمی ، حسن ترابی ، پیمان سلطانی ، احسان حلّاجان و زینب هاشمی )

تاریخ : 15 دی 1390

پس از انجام نامه نگاری های لازم و تماس های تلفنی متعدّد و مکرّر ، قرار بر این شد که رأس ساعت 14 ظهر 5شنبه 15 دی ماه 1390 در شرکت ایران چسب ، حضور داشته باشیم . این شرکت در خیابان امیرکبیر شرقی شهر صنعتی البرز ، واقع شده است . با حضور ما در شرکت ، آقای اعتمادی ، معاونت مدیر عامل شرکت که انسانی است بسیار خوش برخورد و صبور ، پیش ما آمده و با حضور ایشان ، بازدید را آغاز می کنیم .

  شرکت ایران چسب که بزرگ ترین شرکت تولیدکننده ی انواع چسب ها در خاورمیانه است با سابقه ای حدوداً 40 ساله و با هم کاری نزدیک به 300 کارگر ، تحت مدیریّت جناب آقای صفائی ، مدیر عامل ، به فعّالیّت می پردازد .

  در مرحله ی اوّل به سالن شماره ی 1 می رویم . در این سالن بزرگ ، رول های چسب که از شرکت های اطلس پرم ، شیمیا و جز آن ها ، تهیّه می شود با مایع چسب که ساخت کشور تایوان است ، توسّط دستگاه هایی عظیم الجثّه که ساخت کشور ایتالیا هستند ، آغشته می گردند . نام این مرحله از تولید ، گوتینگ است . در مرحله ی دوم در سالن شماره ی 2 ، رول های چسب ، به صورت حلقه حلقه ، بریده شده و سپس توسّط گروهی از بانوان کارگر ، بسته بندی می گردند و داخل کارتن ها ، جاسازی می شوند . تولیدات این شرکت با اسامی تجاری جانسون ، دیاموند و ایران چسب به فروش می رسند . اقدام جالبی که این شرکت به انجام می رساند ، به کارگرفتن زندانیان و زنان خانه دار جهت بسته بندی چسب هاست ؛ به صورتی که با عقد قرارداد با این افراد و فرستادن تولیدات به منازل زنان خانه دار یا زندان ها ، کار بسته بندی تولیدات این شرکت ، صورت می گیرد . هزینه ای که بابت این اقدام به زنان خانه دار ، افراد تحت پوشش بهزیستی و زندانیان داده می شود ، 14هزار تومان به ازای هر 20 سبدی است که از محصولات این شرکت ، پر می شوند . در این سالن ، یاد می گیریم که واحد اندازه گیری طول نوار چسب ، میکرون است . در این سالن ، کارگران ، موظّفند از ضدّصوت ، استفاده کنند ؛ چرا که صداهای ایجادشده در این مرحله از تولید ، بسیاربلند و گوشخراش است . هم چنین در این مرحله می فهمیم که چسب های نواری در اندازه های مختلفی مانند 36 یارد ، 500 یارد و . . . ، تولید می شوند ( هر یارد ، معادل 90 سانتی متر است ؛ یعنی یک چسب نواری کوچک که در مغازه های لوازم التّحریر ، دیده می شود ، معادل 36 یارد برابر 35 متر است !! ) . در مرحله ی چهارم و آخر که در سالن شماره ی 4 ، صورت می گیرد ، کار بسته بندی چسب های تولیدی و تفکیک آن ها بر حسب نوع شان ، انجام می شود . این کار در محلّ انبار ، صورت می گیرد .

  از دیگرنکاتی که جناب آقای اعتمادی برای ما ، بازگو می کنند :

  È تمامی شرکت های تولیدی ـ صنعتی برای انجام امور خود از چسب های تولیدی این شرکت ، استفاده می نمایند .

  È از تولیدات دیگر این شرکت ، می توان به چسب قطره ای 2گرمی که مایع آن از تایوان ، وارد شده و در شرکت ایران چسب ، بسته بندی می شود ؛ چسب ناخن و چسب پوست پیازی ، اشاره کرد .

  È نام سابق این شرکت ، الغری بوده که امروزه نیز در کنار نام جدید آن ، ثبت می شود . الغری ، اسم سابق شهر نجف بوده است .